Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Unutanlara İnat Fotoğraflar

Mustafa Kemal Çokşen, yaşanan acılardan ders alınmasını istiyor.

Cumhuriyet7 Ağustos 1999'da Gölcük merkezli meydana gelen büyük Marmara depreminin ardından Değirmendere'de Nâzım Hikmet Çadırkenti 'nin kuruluşunda 1 yıldan fazla süreyle çalışan müzisyen Mustafa Kemal Çokşen , o dönemde çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi hazırladı. Çokşen'in fotoğraf sergisi, 17 Ağustos'ta Nâzım Kültürevi'nde saat 19.30'da açıldı.

Çokşen, arkadaşlarıyla birlikte enkaz çalışmasından erzak dağıtımına kadar birçok yardım çalışmasında yer aldı. Yurtdışından gelen çadırlarla depremzedelerin barınma sorularını çözmeye katkıda bulunmak amacıyla oluşturulan ekiple Değirmendere'de çadırkent kuran Çokşen, fotoğraf makinesini de elinden bırakmadı.

450 fotoğraf arasından seçtiği 100 fotoğrafı sergileyen Çokşen, ''1999'da çektiğim fotoğrafları 2005'te sergilememin tek nedeni unutmaya, hatırlamamaya karşı olan öfkem. Yaşanan açıları bu şekilde belleğimizde taze tutabilir, geleceğe tarihten ders alarak daha olumlu yaklaşabiliriz'' diye konuşuyor.

Üç bölüm halinde sunulan sergide depremin yıktığı binalar ve enkazlar, toplumun dayanışması ve hayata dönüş, son olarak çadırkentte yaşam ve deprem çocuklarından kareler yer alıyor. Çokşen'in geçen yıl da ''Çadırkent Günlüğü'' adlı kitabı Nâzım Kültürevi tarafından yayımlanmıştı.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde ritim ve perküsyon öğretmenliği ve çeşitli müzik gruplarında müzisyenlik yapan Çokşen, ''Ölen binlerce insanın ve yıkımın ardından hâlâ söyleyecek çok sözümüz var. Çünkü hâlâ fay hatlarının ve ülkenin üzerinde rant karabulutları dolaşıyor. 6 yıl önce çektiğim, o dönemde çektiğim fotoğrafları ilk kez sergiliyorum, unutanlara ve unutkanlara inat'' diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/unutanlara-inat-fotograflar_32531.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!