Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Urfa’da Mozaikli Kaya Mezarı Bulundu

Urfa Kalesi çevresinde devam eden Kale Eteği Projesi’nde yeni kaya mezarları ve mozaikler bulundu. Bulunan yeni kaya mezarının, Kral Abgar’ın ailesinin önde gelenlerinden birine ait olduğu tahmin ediliyor.

yapi.com.tr
Urfa’da Mozaikli Kaya Mezarı Bulundu

CHA'nın haberine göre, 45 dönümlük arazide arkeologlar tarafından sürdürülen çalışmalarda şimdiye kadar 80’e yakın kaya mezarı bulundu. Bulunan kaya mezarları turizm odaklı olarak restore edilirken, bölgede ahşap yol düzeneği, çevre düzenlemesi ve gece ışıklandırmaları da yapıldı.

Kral Abgar’ın Yakın Akrabası Olabilir

Çalışmaların sürdüğü alanda son olarak yeni bir kaya mezarı ve mozaikler bulundu. Urfa Kalesi tepe yamacının en üst bölümünde bulunan ve diğer kaya mezarlarına göre daha büyük olan yeni mezarın, Kral Abgar’ın ailesinin önde gelenlerinden birine ait olduğu tahmin ediliyor. Kesin olmayan bilgilere göre, ailenin önde gelenlerinden birinin ve iki taraflı 10 yakınının yer aldığı yeni kaya mezarları bulundu.

Arkeologlar, aynı alandaki başka bir kaya mezarında ise taban mozaiğine rastladı. Proje çerçevesinde rastlanan 5. mezarda ise Süryanice yazıtlar ve ince işlemeler dikkat çekti.

Kral Abgar Efsanesi

Abgar efsanesinde, V. Abgar Ukkama’nın ilk Hristiyan kral olduğu ifade ediliyor. Edessa Bölgesi’nde MÖ hüküm sürmüş olan Abgar’ın, Hazreti İsa’nın tebliğinden hemen sonra Hristiyanlığı kabul ettiği ve kendi halkına da benimsettiği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/urfada-mozaikli-kaya-mezari-bulundu_145529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!