Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Urla’daki Villalara Durdurma Kararı

Urla Hacılar Koyu’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye edildiği iddia edilen kaçak villaların bulunduğu alanı 1. derece sit alanından 3. dereceye indiren karara İzmir 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma verdi.

yapi.com.tr
Urla’daki Villalara Durdurma Kararı

Avukat ve mühendisler, kaçak villaların yıkılması için İzmir valiliği ve bakanlıklara dilekçe gönderdi. Bilirkişi heyetinin alanın yapılaşmaya açık olduğu yönündeki raporuna rağmen mahkeme bu doğrultuda karar almadı. Birgün Gazetesi’nden Gülsen Candemir’in haberine göre, 2013 yılında dinleme tapeleri ile ortaya çıkan ve BİM mağazalarının yönetim kurulu başkanı Latif Topbaş’ın dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye ettiği kaçak villaların yıkılmasının önünü açan karara yönelik açılan dava sonuçlandı. 1. derece sit alanına yapılan ancak, yapılaşmayı yasallaştırmak için alanı 3. derece site indiren İzmir 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun kararına karşı dava açan 35 avukat ve TMMOB’a bağlı odalar, mahkemeden olumlu bir karar aldı.

İzmir Valiliği önünde basın açıklaması yapan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, mahkemenin verdiği karar ile koydaki tüm yeni yapıların kaçak olduğunu ve biran önce yıkılması gerektiğini ifade etti. 2. İdare Mahkemesi'ne açtıkları yürütmeyi durdurma davasında sevindirici karar aldıklarını söyleyen Kocaer, mahkemenin 7 Temmuz’da verdiği sekiz sayfalık iptal kararı ile doğayı koruduğunu ifade etti.

Planları onaylanmıştı

Henüz sit derecesinin düşürülmesine yönelik dava süreci devam ederken, kaçak villaların son hamle ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar planlarının onaylandığını hatırlatan ŞPO Şube Başkanı, TMMOB'ye bağlı Meslek Odaları ve Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları’nın dava açtıklarını hatırlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/urladaki-villalara-durdurma-karari_132824.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!