Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Urla Kıyısındaki Barakalar Yıkıldı

İzmir'in Urla ilçesi Balıklıova Mahallesi'nde, belediyeye ait 194 parsel taşınmazda yer alan ve kıyıyı işgal eden kaçak yapıların tahliye ve yıkım işlemlerine başlandı.

yapi.com.tr
Urla Kıyısındaki Barakalar Yıkıldı

Kıyı Kanunu'na aykırı ve ruhsatsız yapı sahiplerinin Urla Belediyesi'ne açtıkları ve reddedilen dava, Danıştay tarafından da belediye lehine onandıktan sonra kaymakamlık ve belediye ekipleri, kıyıyı işgal eden barakaların tahliye ve yıkımları için harekete geçti. Buraları kullananlar yazlıkçılar ise yıkım ekiplerini bölgeye sokmayarak direndi.

Cihan'ın haberine göre, barakalarının yıkılmasını istemeyen yazlıkçıların yaptıkları eylem sonucunda çok üzüldüğünü belirten Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise, "Burası köy tüzel kişiliğine ait bir parsel. Sekiz tane barakayla başlayan ve 1998 yılında valilikçe alınmış yıkım kararları olan, 13 bin metrekarelik tek bir taşınmazdan bahsediyoruz. Muhtarlık zamanında, muhtar tarafından kamp yeri olarak kiraya verilen bir yer burası. 2014 yılı itibariyle 6360 sayılı yasa kapsamında belediyemize devroldu. Belediyenin bir kiralama yapabilmesi için ihale yapması gerekir. Üç yıla kadar olan ihaleler encümen, üç yıldan fazlası meclis kararıyla yapılabilir" dedi.

Gecekondu Kanunu'na göre uygulama yapmadıklarını belirten Başkan Uyar, "Burada herhangi bir afet olduğu takdirde sorumlusu benim. Fen ve sağlık kurallarına uymayan yapılar mevcut orada. Benim kimsenin evini yıkmak gibi bir niyetim yok. Ben kanunları uyguluyorum. Belediye olarak şahsi uygulama yapsam dahi biz bütün bunları, mülki idare amirine göndeririz. Mülki idare amirimiz bize tahliyesini yapar, biz ondan sonra işlem yaparız. Şu an için biz kararımızın arkasındayız, çünkü doğru olduğuna inanıyoruz. Kamuya ait olan, Balıklıova halkına ait olan bir alanı tekrar Balıklıova halkına emanet etmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/urla-kiyisindaki-barakalar-yikildi_142625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!