Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Uygarlık İstasyonu

Uşak Garı'nda Tarihe Yolculuk

Yıllarca demiryolu uygarlığına tanıklık ve beşiklik eden tarihi istasyon müze oluyor. Yakın geçmişe kadar 'demiryolu uygarlığı' mızla bütünleşen A

Cumhuriyet Gazetesi/Oktay Ekinciakın geçmişe kadar 'demiryolu uygarlığı' mızla bütünleşen Anadolu kentlerinden biri de Uşak'tı. Ege ile İç Anadolu arasındaki 'kültürler arası buluşmalar' a ev sahipliği yapan Uşak, 19. yüzyılın sonlarında 'trenle ulaşım' ın da ayrıcalığına kavuşmuştu.

Ne var ki, 1950'lerden sonra ABD'nin dayatması ve hükümetlerin de buna boyun eğmesiyle egemenliğini kuran 'karayolu politikası' yüzünden 'demiryolları' giderek 'etkisiz' kılındı. Demiryollarının gücü, olanakları, altyapısı, kültürü, gelenekleri ve her şeyi, yıllar içinde bakımsız bırakılarak ve bilinçli tutumlarla zayıflatılarak Türkiye için adeta bir Cumhuriyet 'nostalji' si haline getirildi.

İşte bu süreçten Uşak da nasibini aldığından, artık görkemli ve zarif istasyonu günde sadece iki treni ağırlıyor. Biri, yaklaşık 200 km'deki İzmir'e 5.5 - 6 saatte gidebildiği için kimsenin kullanmadığı 'ekspres' ; diğeri de karayollarını tır ve kamyon işgalinden kurtarmaya asla yetmeyen, adeta nerede akşam orada sabah giden yük katarı...

'Kent kültürü' merkezi

Ne var ki son aylarda hem Uşak, hem de anılarıyla avunan 'Uşak Garı' , yeniden umut dolu bir sevinci yaşıyor gibiler.

Belediye ve valilik, yakında 120. yaşını kutlayacak bu görmüş geçirmiş istasyon binasını ve tüm gar alanını, kentin belleğini yeniden diri kılmak ve uygarlık mirasını kuşaktan kuşağa yaşatmak üzere, bir tür 'Kent Tarihi ve Kültür Merkezi' ne dönüştürme hazırlığındalar. Böylece, Uşak'ın gerçek uygarlık kimliğine yakışır bir proje, ÇEKÜL'ün danışmanlığında yaşama geçirilmiş olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/usak-garinda-tarihe-yolculuk_47548.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!