Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Uşak Garı'nda Tarihe Yolculuk

Uygarlık İstasyonu

Uşak Valisi Kayhan Kavas , daha önce İçişleri Bakanlığı'nda Mahalli İdareler Genel Müdürü iken, 2000 yılında Kurulan Tarihi Kentler Birliği'nin (TKB) hem oluşum sürecinde, hem de danışma kurulunda, önemli katkılarla görev yaptı...

Cumhuriyet Gazetesibr/> Uşak Valisi Kayhan Kavas , daha önce İçişleri Bakanlığı'nda Mahalli İdareler Genel Müdürü iken, 2000 yılında Kurulan Tarihi Kentler Birliği'nin (TKB) hem oluşum sürecinde, hem de danışma kurulunda, önemli katkılarla görev yaptı. Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın da TKB üyeliğiyle birlikte kentin tarih ve kimlik değerlerini yeniden öne çıkartacak projelerde yoğunlaşınca, gar alanının ve binalarının bir 'müzeler kompleksi' şeklinde kent kültürüne kazandırılması fikri her iki kamu kurumunun 'birlikte' sahiplendikleri bir projeye dönüştü.

Geçen haftalarda, hem Ulaştırma Bakanlığı'ndan, hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'onay' alan ve 'destek' sözleri verilen proje hakkında Vali Kayhan Kavas diyor ki: 'Bu projeyle Uşak Garı'nın öncelikle bir Kent Tarihi Müzesi; yanı sıra Devlet Demiryolları Müzesi, aynı alanda büyük bir Arkeoloji Müzesi, Uşak Halıları Araştırma Enstitüsü gibi çeşitli müzeleri içeren bir açık hava müzeler kompleksi haline gelmesi planlanıyor. Böylece çok dar bir binaya sıkışmış ve eleştiriler alan Uşak Arkeoloji Müzesi de geniş bir mekâna kavuşacak.'

Böylesi bir 'Müze Park' ın kültür ve tarih meraklılarıyla birlikte 'kent yaşamı' yla da buluşması için, 'tarhana' , 'alacatene' , 'çömlek kebap' 'tas' , 'katmer' , 'çingen' , 'ebem' , 'arapaşı' , 'haşhaş sürtmesi' , 'bükme' , 'köpük helva' gibi, yöresel Uşak yemeklerinin sunulacağı lokantalarla araştırma merkezi, kütüphane, kahve, spor alanları vb. işlevler de düşünülmekte.

Proje gerçekleştiğinde ise bir yandan trenlerin duracağı, bir yandan da kültürün ve sanatın doyasıya yaşanacağı, ülkenin ve belki de dünyanın tek 'uygarlık istasyonu' yaratılmış olacak. Tabii başta Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere, ilgili tüm kurumlar 'demiryoluna vefasızlığı' da artık terk ederlerse.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uygarlik-istasyonu_47547.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!