Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uşaklılar'a Su Müjdesi

DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, yapım aşamasının sonuna gelen Küçükler Barajı'nın, Mayıs ayı sonunda Uşak'a su vereceğini söyledi. Sarıy

Yeni Asır
Uşaklılar'a Su Müjdesi

b>DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, yapım aşamasının sonuna gelen Küçükler Barajı'nın, Mayıs ayı sonunda Uşak'a su vereceğini söyledi.
Sarıyıldız, inşaatının yüzde 98'i tamamlanan Küçükler Barajı'nın Mayıs ayı sonu itibarıyla su vereceğini belirterek, barajın Banaz Ovası kadar, kent merkezi için de önemli olduğunu kaydetti.

Tarım alanları
Baraj faaliyete geçtiğinde, Banaz Ovası'ndaki bin 600 hektar tarım alanının sulanabileceğini dile getiren Sarıyıldız, yıllık içme suyu ihtiyacı 5 milyon metreküp olan Uşak'a yılda 6 milyon 400 bin metreküp içme suyu sağlayabileceğine dikkat çekti.
Organize Sanayi Bölgesi'nin de bu sudan yararlanabileceğini ifade eden Sarıyıldız, şöyle konuştu:
"Uşak'a yeni yasayla birlikte yatırımlar olacak. Sanayide su çok önemli olduğu için ileride su problemi yaşanacaktı. Bu barajın bitmesiyle, Uşak sanayisinin su sorununu 2050 yılına kadar çözümlenecek. Şu anda Küçükler Barajı'nda toplanacak suyun yanı sıra, baraja bağlı üç adet gölet oluşturularak, barajdaki su seviyesinin beslemelerle devamlı koruyacağız.''
İnşaatının yüzde 98'i tamamlanan baraj için beklenen 1 trilyon 200 milyar liralık ödeneğin gelmesiyle birlikte regülatör, iletim kanalı ve içme suyu hattı döşeme çalışmaları tamamlanırken, barajın inşası için bugüne kadar 6 trilyon lira harcandığı belirtildi. Barajın faaliyete geçmesiyle, ildeki su ücretlerinde de düşüş olması bekleniyor.

DEPREM NEDENİYLE GECİKTİ
DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, yapımına 1995 yılında başlanan Küçükler Barajı'nın, 1999 yılında tamamlanmasının planlandığını, ancak ortaya çıkan kriz ve deprem nedeniyle bitirilemediğini ifade etti.


http://www.yapi.com.tr/haberler/usaklilara-su-mujdesi_11015.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!