Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üsküdar Meydan Tartışması

Marmaray Projesi kapsamında Üsküdar Meydanı'nı yenileme çalışmaları için yıkılacak binalar arasında ilçe belediyesinin hizmet binası da bulunuyor. Üsküdar Belediyesi tüm çabalarına rağmen yeni alan bulamayınca planlara itiraz etti.

Yeni Şafak Gazetesi
1


b>Marmaray Projesi kapsamında Üsküdar Meydanı'nı yenileme çalışmaları için yıkılacak binalar arasında ilçe belediyesinin hizmet binası da bulunuyor. Üsküdar Belediyesi tüm çabalarına rağmen yeni alan bulamayınca planlara itiraz etti.

Marmaray Projesi nedeniyle yenilenen Üsküdar Meydanı'nın planlarına belediye itaraz etti. Proje kapsamında yıkımı gerçekleştirilecek bin 26 bina arasında Üsküdar Belediyesi Hizmet Binası'nın da olması karar alma mekanizmasındaki ilginçlikleri ortaya koydu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları'nın da talebiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Marmaray Projesi'ni de dikkate alarak hazırladığı yeni imar planları vatandaşların yanısıra, Üsküdar Belediyesi'ni de etkiledi.

Yeni planlama kapsamında, belediyeye ait başkanlık ve hizmet binalarının da içinde bulunduğu kompleks de yıkılacak. Yıkım nedeniyle, yeni belediye binası için uzun süredir yer arayışlarını sürdüren belediye, bu konuda başarılı olamayınca, söz konusu "Üsküdar Meydanı İmar Planı"na itiraz etti. Belediye Başkanı Mehmet Çakır, "yeni belediye binası için yer bulamadıklarını, bu yüzden karara itiraz ettiklerini söyledi.

Çarşı Alanı Belediyeye
Başkan Çakır imzasıyla Üsküdar Belediye Meclisi'ne sunulan itirazda, belediye binasının mevcut yerinde planlandığı takdirde, planın ulaşım açısından bütünlüğü bozacağına işaret edilerek, deprem hasarlı belediye binasının yıkılmasında herhangi bir mahsur görülmediği kaydedildi. Belediyenin itiraz dilekçesinin devamında, Üsküdar dâhilinde mevcut alandan daha uygun belediye hizmet binası bulunamadığı belirtilerek, "Bu projede belediye hizmet binamızın hali hazırda bulunduğu Mimar Sinan Çarşı'sının arkasında kalan, projede çarşı fonksiyonu verilen alanın tadilen, bilgi paftasındaki şekli ile belediye hizmet alanı olarak düzenlenmesi uygun görülmektedir" denildi.

Belediyenin bu itirazı, geçtiğimiz hafta yapılan meclis toplantısında, vatandaşlar tarafından yapılan diğer 250 itirazla birlikte gündeme alındı. Yapılan görüşmeler sonucunda belediyenin itirazı oy çokluğuyla kabul edilirken, vatandaşların itirazları reddedildi. Üsküdar Belediyesi'nin bu kararı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde görüşüldükten sonra karara bağlanacak.

Plan Ne Getiriyor?
Üsküdar Meydan Projesi, uygulanmak üzere Büyükşehir tarafından yapılacak ihaleyi bekliyor. Proje kapsamında istimlak edilecek bina sayısı bin 26 adet açıklanmıştı. İstimlaktan, toplam 10 mahalle etkilenecek. İstimlâk edilecek alanın toplam büyüklüğü ise 39 bin 478 metrekare olarak hesaplanıyor. 35 hektarlık bir alanı kapsayacak projede, trafik tamamen yeraltına alınıyor. Valide Sultan Camii önünden İETT otobüslerinin durduğu alanlara kadar meydan tamamen boşaltılacak. Yeraltında 21 bin metrekarelik bir çarşı, 40 bin metrekarelik alana sahip bin 449 araç kapasiteli otopark yapılacak. Alandaki mevcut tarihi eserler kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uskudar-meydan-tartismasi_51767.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • cok guzel bır olay olacak tamamlandıgında ama mağdur olan ınsanlar ne olacak onu merak edıyorum ayrıca otoparkın arkasındakı bulgurlu mescıd sok da bu yıkılacak alan ıcınde mi? kevseratae79@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!