Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Üsküdar'a 50 Milyonluk Proje

İSKİ tarafından Çavuşdere-Bülbüldere Yağmur Suyu Tünellerine TBM şaft girişi töreni ile başlanıldı. Çavuşdere-Bülbüldere tünellerinin açılışını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, AK Parti Üsküdar Belediye Başkan Adayı Hilmi Türkmen, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan yaptı.

yapi.com.tr
Üsküdar'a 50 Milyonluk Proje

İSKİ Müdürlüğü tarafından Üsküdar'da şiddetli yağışlardan sonra oluşan su baskınlarını önlemek amacı ile Çavuşdere-Bülbüldere Yağmur Suları Tünellerinin açılışı gerçekleştirildi. Tünellerinin açılışını AK Parti Üsküdar Belediye Başkan Adayı Hilmi Türkmen, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı yaptı. Açılış Üsküdar Salacak sahilde gerçekleşti. TBM cihazının başlama komutunu AK Parti Üsküdar Belediye Başkan Adayı Hilmi Türkmen verdi.

DHA'da yer alan habere göre; Çavuşdere-Bülbüldere Yağmur Suları Tünelleri toplam uzunluğu 10 bin 743 m atık su kolektörü ve şebekesi ile 9 bin 207 metre yağmur suyu hattı inşa edilecek. Proje kapsamında bölgede olası taşkınların önlenmesine yönelik 3 bin 200 milimetre çapında toplam uzunluğu 1 bin 362 metre olarak inşa edilecek. Çavuşdere ve Bülbüldere Yağmur Suyu Tünelleriyle de Üsküdar'ın üst bölgelerinde yoğunlaşan yağmur suyu akışı, yerin altından sahile taşınarak Boğaz'a kavuşturulacak.

"Gençler gökbilimi ile uğraşsınlar, yeraltındaki işleri bizler yapmış olalım"
Üsküdarlıların artık yağmur sularından kaynaklanan baskınlara maruz kalmayacağını söyleyen AK Parti Üsküdar Belediye Başkan Adayı Hilmi Türkmen şunları söyledi:

“Üsküdarlılar olarak önemli bir projemizi çözmüş olacağımız. Yer altında olduğu için kimsenin pek göremediği çok önemli bir projenin temel atma veya TBM cihazının işe başlama töreni vesilesiyle bir aradayız. Öncelikle Büyükşehir Belediyemize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İSKİ Genel Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. TBM cihazlarıyla yeraltındaki bu çalışmayla Üsküdarımız'ın iki önemli deresini birleştireceğiz. Birisi Çavuş deresi öbürü Bülbül deresi adeta bu iki dereyi yeraltına alıyoruz. Çünkü yer üstünde ani yağmurlar sel baskınları baskınlarında gerçekten yoğun bir yapılaşma var. 10'a yakın mahallemiz ve 100 bine yakın vatandaşımız yaşıyor bu bölgede. Bu bölgedeki vatandaşlarımızı hiç rahatsız etmeden yer altından bu dereleri alıyoruz. Bu tünelin ucu Hakimiyeti Milliye Caddesine çıkacak. Bülbül deresinden başlayacak olan tünel ise Paşalimanı'ndan çıkacak. Her iki dereyi tünellerle ani sel baskınları olmadan, o hoş olmayan görüntüleri görmemek için çok da pahalı bir yatırım yapacağız. Bir yılda tamamlanacak. 2020'nin Mart ayında bitmiş olacak. Üsküdar'ın gelecek yüzyıl ihtiyacı olan hizmeti gidermiş olacağız. Evlatlarımız, torunlarımız artık bu yağmur suyu ile uğraşmasın. Onlar uzayla, gökbilimi ile uğraşsınlar. Yeraltındaki işeri dedeleri olarak bizler yapmış olacağız"

"Üsküdara atık suyu ve yağmur suyu dranej sistemi kurulacak"
Açılışta konuşma yapan İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ise şu ifadeleri kullandı:

"Çavuşdere-Bülbüldere Yağmur Suları Tünelleri inşaatında kullanılacak TBM makinası hali hazırda lafta indirilmiş olup çalışmalar devam etmektedir. İdaremiz gerçekleşme ihtimali olan baskınlara karşı tarihi mekanları koruma çalışmaları devam etmektedir. Şiddetli yağışlarda meydana gelecek baskınları ortadan kaldırmak adına tünel inşaatlarımıza başladık. 50 milyon 511 bin liraya mal olacak ve 2020 yılı Mart ayında bitirilmesi planlanan proje kapsamında bölgede baskınların önlenmesi ön görülüyor. 1 bin 62 metre uzunluğunda olacak bu tüneller. Üsküdar'ın üst bölgelerinde yağışlarda oluşabilecek yağmur suları yerin altından sahile ve Boğaz'a ulaştırılacak. Sahil bölgesine dranej sistemi kurulacak. Karışık şekilde akan yağmur suyu ve atık su hatları ayrıştırılarak modern şehircilik ve mühendislik ilkelerine uygun sürdürülebilir atık suyu ve yağmur suyu dranej sistemi kurulacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/uskudara-50-milyonluk-proje_171118.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!