Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üsküdar'da 27 Bin Kişilik Marmaray Göçü

Marmaray projesi kapsamında Üsküdar Meydanı'nın da çehresi farklılaşacak. Hazırlanan yeni imar planına göre meydandaki bin 26 bina istimlak edilecek, yaklaşık 27 bin kişi yer değiştirecek.

Sabah Emlak
2


img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2006\haber\50596.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>İstanbul'un '150 yıllık rüyası' olarak tanımlanan Marmaray için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İstanbul'un iki yakasını Boğaz'ın altından geçecek tüp geçitle birbirine bağlayacak projenin güzergahları da yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Bu anlamda yeni bir imar planı ve istimlak alanlarıyla karşı karşıya kalan ilçelerden biri de Üsküdar oldu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları'nın da talebiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Marmaray Projesi'yle beraber 'Kentsel Dönüşüm Projesi' adı altında yeni imar planları hazırladığı Yenikapı, Sirkeci ve Yedikule'yi de içeren ilçelerden Üsküdar'ın tasarım çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalar neticesinde Üsküdar meydanının trafiğe kapatılmasına, belirlenen alandaki ev ve işyerlerinin istimlak edilmesine, meydanın altında ise 6 bin metrekare net kullanım alanı ve toplam 20 bin metrekareden oluşan bir çarşı kurulmasına karar verildi. Proje kapsamında istimlak edilecek bina sayısı ise; 128 adet 1 katlı, 187 adet 2 katlı, 225 adet 3 katlı, 313 adet 4 katlı, 112 adet 5 katlı, 47 adet 6 katlı, 12 adet 7 katlı ve 2 adet de 8 katlı olmak üzere toplam bin 26 adet olarak açıklandı. Bin 26 binanın her birinin 1 katında 2 daire olacağından yola çıkılırsa bu rakam, en az 6 bin 778 daireye karşılık geliyor. Dairelerde ortalama dört kişiden oluşan ailelerin yaşadığı düşünüldüğünde ise önümüzdeki iki sene içinde Üsküdar'da 27 bin 112 kişinin evini değiştireceği ortaya çıkıyor.

10 mahalle etkilenecek
Rumi Mehmet Paşa, Hacı Hesna Hatun, İnkılap, Selman Ağa, Ayazma, Hayrettin Çavuş, Ahmet Çelebi, Kefçe Dede, Gülfem Hatun ve Tembel Hacı Mehmet isimli toplam 10 mahalle istimlak edilecek bölgeler arasında yer alıyor. Ancak, Üsküdar Belediyesi'nden edinilen bilgiye göre, bu mahalle isimleri sadece istimlaktan etkilenecek alanları kapsıyor. Yani, adı geçen her mahallenin tamamı boşaltılmayacak. İstimlak edilecek alanın toplam büyüklüğü ise 39 bin 478 metrekare olarak hesaplanıyor.

Menekşe ATASELİM

http://www.yapi.com.tr/haberler/uskudarda-27-bin-kisilik-marmaray-gocu_50596.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • hasibe hanım selamlar öncelikle ben de orada esnafım. ancak aldığım duyumlar ve haberler orjininde vardığım sonuç ESER ÇARŞISI yıkılıp kapalı çarşının yıkılmayacağı. tabii ki bi olasılık YANITLA
  • merhaba... ben marmaray projesiyle ilgili yaklaşık bir yildır öğrenmek istediğim çalışmalara ulaşamadım. üsküdarda yıkım diye her sitede görmek mümkün.. ama tam olarak hangi kesimlerin yer aldığına dair bir ip ucu bile yok. ben üsküdar kapalı çarşısındayım, bu çarşı hakkında kulaktan kulağa çok söylentiler gündemde, benim merak ettiğim konu da kapalı çarşı hakkında tabi ki, şimdi soruyorum ve son sözü sizden bekliyorum. benim de içinde bulunduğum kapalı çarşımız'ın akıbeti ne olacak? yıkılacak mı yoksa yerinde kalıp yenilenecek mi ya da hiç bişi olmayacak mı?? saygılar... YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!