Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Üst Katları Yıkılan TOKİ Blokları, DHMİ’nin Uyarısına Rağmen Yapılmış

Çanakkale’de hava mania kriterlerine uymadığı gerekçesi ile fazla katların yıkımı yapılan TOKİ konutlarının yüksekliğini Çanakkale Hava Limanı Müdürlüğü’nün fark ettiği öğrenildi.

yapi.com.tr
Üst Katları Yıkılan TOKİ Blokları, DHMİ’nin Uyarısına Rağmen Yapılmış (Fotoğraf: Seçkin Sağlam / Gazete Duvar)

Çanakkale merkez ilçesi Cevatpaşa Mahallesi'nde bulunan, TOKİ evlerinde yükseklik kriterine takılan katların yıkımı sürerken, binaların yüksekliğini Çanakkale Hava Limanı Müdürlüğü’nün fark ettiği ortaya çıktı. Müdürlüğün “uygun değildir” yazısı hem Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’ne hem de Çanakkale Belediyesi’ne gönderildi.

Gazete Duvar’dan Seçkin Sağlam’ın haberine göre; TOKİ tarafından yapılan, Cevatpaşa TOKİ konutlarında 509 konut, 25 adet dükkan yapılacaktı. Ancak, izinsiz bir şekilde yapımına başlandığı ve Çanakkale Belediyesi tarafından ‘kaçak inşaat faaliyeti’ olarak değerlendirilerek mühürlendiği öğrenilen TOKİ konutlarının karşısına bu kez de “uçakların uçuş süreçlerini tehlikeye atacak yapılara dair yükseklik kriterleri” olan mania kriteri çıktı.

Çanakkale’de, deniz seviyesi dikkate alınarak oluşturulan bina yükseklik kriteri 52,50 metre olarak belirlenirken, yapımı devam eden TOKİ konutlarının bu kriteri karşılamadığı öğrenildi. 28 Kasım 2022 yılında ihalesi gerçekleştirilen ve 27 Ocak tarihinde iş teslimi yapılan TOKİ konutlarının yükseklik kriterini aşan fazla katlarının yıkımı sürüyor.

'Uygun değildir' raporu var
Devlet Hava Meydanları İşletmesi
(DHMİ) Genel Müdürlüğü Çanakkale Havalimanı Müdürlüğü’nün Kasım 2023 tarihli yazısında da, söz konusu yüksekliklerin uygun olmadığı belirtiliyor. Söz konusu yazıda, 31 Ekim 2023 tarihinde TOKİ konutlarının Çanakkale Havalimanı Mania Planı’na göre kontrollerinin yapıldığı belirtilerek, “Engel teşkil edeceği düşünülüyor” denildi. Ancak Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin bu yazısına rağmen inşaatların kaçak olarak sürdüğü öğrenildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ust-katlari-yikilan-toki-bloklari-dhminin-uyarisina-ragmen-yapilmis_205197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!