Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ İnşaatlarında Hata ve Denetimsizlik Endişe Veriyor

İzmir Aliağa’da TOKİ’nin konut projesinde şikayetler üzerine inceleme yapan İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, tehlikeli boyutta hatalar ve denetim eksikliği tespit etti.

yapi.com.tr
TOKİ İnşaatlarında Hata ve Denetimsizlik Endişe Veriyor (Fotoğraf: İnşaat Mühendisleri Odası)

TOKİ inşaatlarında sorunlar bitmiyor. İzmir’in Aliağa ilçesinde 2020 yılından beri devam eden 614 konut, 32 dükkan ve 1 adet cami inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işindeki yapım hatalarının incelenmesi için vatandaşlar İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesine başvurdu.

Evrensel’den Ramis Sağlam’ın haberine göre; İMO İzmir Şubesi yaptığı inceleme sonucunda biz dizi hata tespit etti. Tespit edilen imalat hataları ile ilgili olarak İMO İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar, “Deprem tehdidi altında olan kentimiz ve vatandaşlarımız adına endişe vericidir.” açıklamasını yaptı.

Yapılan incelemede, betonarme elemanların yapımında tünel kalıp sisteminin kullanıldığını belirten Ayatar, taşıyıcı elemanların deprem kuvvetleri etkisi altında kritik öneme sahip alt ve üst uç birleşim bölgelerinde hayati tehlike arz edecek şekilde imalat hataları görüldüğünü söyledi.

Belirlenen kusurların uygulamadaki hatalardan ve denetim eksikliğinden kaynaklandığını söyleyen Ayatar, “Deprem tehdidi altındaki bir bölgede, kurulma amacı özellikle dar ve orta gelirli vatandaşın nitelikli konut ihtiyacını karşılamak olan TOKİ tarafından inşa edilmekte olan bu yapılarda dikkatsiz ve özensiz imalat, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir.” ifadelerini kullandı.

Binalar, güncel yönetmeliklere uygun şekilde tasarlanmış olsa da yerinde projesine ve fen-sanat kurallarına uygun şekilde imal edilmediğine dikkat çeken Ayatar, imalat sonrası bakımları ve denetlemeleri yapılmadığı takdirde hayati tehlike oluşturacak sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu vurgusunu yaptı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-insaatlarinda-hata-ve-denetimsizlik-endise-veriyor_204490.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!