Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ustasından Deprem Dersi

Japon uzmanlar, Türkiye'deki vali ve vali yardımcılarıyla kaymakamlara deprem dersi vermeye başladı. Afet yönetimi de tek çatıda toplanıyor.

Radikalb>Japon uzmanlar, Türkiye'deki vali ve vali yardımcılarıyla kaymakamlara deprem dersi vermeye başladı. Afet yönetimi de tek çatıda toplanıyor.

Yıkıcı depremleri bile 'sıyrık'larla atlatan Japonlar, Türkiye'de 240 vali, vali yardımcısı ve kaymakama afet yönetimini öğretecek. İçişleri Bakanlığıyla işbirliği protokolü imzalayan Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA), iki yıl boyunca mülki idare amirlerine afet yönetimi eğitimi verecek. Eğitimin ilk aşaması Ankara'da başladı. Dört günlük Afet Yönetim Semineri'ne 30 mülki idare amiri katıldı.
Programa toplam 240 vali, vali yardımcısı ve kaymakam katılacak. 20 mülki idare amiriyse Japonya'ya götürülerek sistemi bizzat yerinde inceleyecek.
Türkiye'nin de Japonya'nın da ciddi ekonomik durgunluk yaşadığını belirten JICA Türkiye Ofisi Yerel temsilcisi Yasushi İnaba, "Ancak ortak amaç olan daha iyi bir dünya, daha güvenli bir çevre yaratmak için sizlerle birlikte çalışmaktan onur duyuyoruz" dedi.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise afet yönetimindeki aşırı merkeziyetçi ve çokbaşlı yapıya değindi ve buna bağlı aksaklıkları gidermek için bir yasa taslağı hazırladıklarını açıkladı: "Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nü birleştirerek tek kurum haline getirme çabası içerisindeyiz. Buna ilişkin tasarıyı önümüzdeki yasama yılında Meclis'e sevk edeceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ustasindan-deprem-dersi_5950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!