Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Utanç Çukuruna 6. Dava

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur, 11 yıldır mücadele ettiği ve imar planlarının iptalini sağladığı Dünya Ticaret Merkezi temel çukuru nedeniyle bir dava daha açtı. Başvuruda Büyükşehir Belediyesi tarafından değiştirilen imar planlarının iptal edilmesi istendi. Davacılar arasında bulunan avukat Günden Yurdagül, Valilik

Yeni Asır Gazetesi
Utanç Çukuruna 6. Dava

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur, 11 yıldır mücadele ettiği ve imar planlarının iptalini sağladığı Dünya Ticaret Merkezi temel çukuru nedeniyle bir dava daha açtı. Başvuruda Büyükşehir Belediyesi tarafından değiştirilen imar planlarının iptal edilmesi istendi. Davacılar arasında bulunan avukat Günden Yurdagül, Valilik tarafından da dava açılan planın, şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğunu belirterek suç işlendiğini iddia etti. 

1998'de kazıldı

Basmane Meydanı'nda 1998 yılında EGS Güçbirliği Holding tarafından başlatılan dünya ticaret merkezinin inşaatı, 1999'da Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı dava üzerine temel çukuru aşamasında durdu. Açılan dev çukur, davaların devam etmesi ve imar planlarının iptal edilmesi nedeniyle öylece kaldı. Son olarak TMSF'nin el koyarak satışa çıkardığı çukura Büyükşehir Belediyesi itiraz ederek satışı durdurdu.

Sorunu çözme kararı alan Kocaoğlu, yeniden imar planları yaptırdı. Tadilat yapılarak hazırlanan imar planları, geçtiğimiz Mart ayında Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oybirliğiyle kabul edilerek onaylandı. Planlar, Dünya Ticaret Merkezi inşaatının yeniden başlamasının önünü açtı.

Ancak Büyükşehir Belediye Meclisi'nin onayladığı planı İzmir Valiliği adına inceleyen Bayındırlık İl Müdürlüğü, söz konusu plan değişikliğinin getireceği yoğunluk artışının şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu kararına vardı. İzmir Valiliği, Bayındırlık İl Müdürlüğü'nün hazırladığı rapor üzerine İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Valilik, mahkemeye sunduğu dilekçede Büyükşehir Belediye Meclisi'nin planı onayladığı kararın ve planların iptalini talep etti. 
 
Yoğunluk artar

Dünya Ticaret Merkezi projesine başından beri karşı olan Büyükşehir Beledyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşları, Valiliğin ardından İdare Mahkemesi'ne müracaat ederek Büyükşehir Belediye Meclisi kararının ve yapılan yeni imar planlarının iptal edilmesini istedi. Bayındırlık İl Müdürlüğü'nün hazırladığı rapordan da alıntılar yapılarak hazırlanan dava dilekçesinde, söz konusu plan değişikliğinin getireceği yoğunluk artışının şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu ifade edildi.

Planlama ilkelerine aykırı

Çakmur ve arkadaşlarınca açılan davanın dilekçesinde yeni planda mahkemece iptal edilen gerekçelerin hiçbirinin ortadan kalkmadığı, planın şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olarak hazırlandığı iddia edildi. Planda sadece bir kongre ve sergi sarayının ortadan kaldırılmış olduğuna dikkat çeken davacılar, "Diğer yoğunluk ve kültür parkın kültürel yapısını bozabilecek yapılaşma devam ediyor" dediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/utanc-cukuruna-6-dava_70758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!