Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Utanç Duvarı’na ‘Gerilla’ Saldırısı

‘Banksy’ adıyla anılan İngiliz graffiti sanatçısının yeni tuvali, İsrail’in, Filistin’le arasında ördüğü ‘Utanç Duvarı’.

NTV-MSNBC/Suha Çalkıvik
‘Utanç Duvarı’na ‘Gerilla’ Saldırısı

Banksy’ adıyla anılan İngiliz graffiti sanatçısının yeni tuvali, İsrail’in, Filistin’le arasında ördüğü ‘Utanç Duvarı’.

"İsrail hükümeti işgal ettiği Filistin toprakları çevresinde bir duvar örüyor. Bu duvar, Berlin Duvarı’ndan üç kat daha yüksek ve inşaatı tamamlandığında 700 kilometreden uzun olacak. Bu ‘Utanç Duvarı’, uluslararası yasalara göre yasadışıdır ve Filistin’i dünyanın en büyük açıkhava hapishanesine çevirmektedir."

Birleşmiş Milletler’in yasadışı olarak ilan ettiği ve yıkılma kararı çıkardığı bu duvar, ‘gerilla graffiti sanatçısı’ Banksy’e göre, graffiti sanatçıları için mükemmel bir ‘tatil mekânı’.

Banksy, bu projesine -duvarın tamamen çıplak olmasından yola çıkarak- esprili bir dille, ‘Tatil Enstantaneleri’ adını verdi.

The Independent gazetesinin haberine göre, sanatçı, projenin gerçekleştirilmesi sırasında İsrail askerleriyle ciddi tartışmalar yaşadı.

Banksy, kendine ait internet sitesinde, “İsrail hükümeti işgal ettiği Filistin toprakları çevresinde bir duvar örüyor. Bu duvar, Berlin Duvarı’ndan üç kat daha yüksek ve inşaatı tamamlandığında 700 kilometreden uzun olacak. Bu ‘Utanç Duvarı’, uluslararası yasalara göre yasadışıdır ve Filistin’i dünyanın en büyük açıkhava hapishanesine çevirmektedir” açıklamasını yaptı.

Duvarın Batı Şeria’ya bakan tarafında dokuz tane çizim var. Bunlardan birinde, beyaz bir at, başını duvardan dışarı çıkarmış bakarken, bir diğerinde, duvarda açılmış bir yarık içinde oluşturulan deniz kıyısında çocuklar oyun oynamakta. Duvardaki en ilginç resimlerden biri ise duvarın öbür tarafına geçmeyi sağlayacak olan ip merdivene tırmanan çocuk.

Sanatçının basın sözcüsü Jo Brooks, çalışmaları sırasında, İsrail güvenlik güçlerinin, ‘yıldırmak amacıyla’ silahlarını kendilerine doğrulttuklarını ve birkaç kez de havaya ateş açtıklarını, söyledi.

Banksy’nin daha önceki çalışmaları arasında yer alan gaz maskesi takmış kadın ve domates çorbası kutusu resimleri New York’taki galerilerde sergilendi.

Sanatçının, Nazi toplama kamplarındaki esirlere dair ‘soykırım’ çalışması, Imperial War Museum’da sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/utanc-duvarina-gerilla-saldirisi_31644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!