Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Uyarılar Dikkate Alınmadı

KTÜ emekli öğretim üyesi, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Dünya Meteoroloji Örgütü'nün 2020'de yaz sıcaklıklarında rekor artış olacağını açıkladığını; bu konuyla ilgili yerel yönetimleri uyardıklarını ancak uyarıların dikkate alınmadığını söyledi.

yapi.com.tr
Uyarılar Dikkate Alınmadı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) emekli öğretim üyesi Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO), 2020’de kuzey yarım kürede yaz sıcaklıklarında rekor artışlar olacağı açıklaması üzerine, bölgede yağışların artacağını ve sel felaketlerinin yaşanacağı söyleyerek geçen yıl Karadeniz Bölgesi'ndeki illerin yerel yönetimlerini uyarmıştı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; peş peşe yaşanan sel felaketlerinde ortaya çıkan acı tabloyu değerlendiren Bektaş uyarılarını sürdürdü:

“Karadeniz Bölgesi’nin son 50 yılındaki sıcaklık ortalaması 23 derece. Ama şimdi ortalama 26 derece. Akdeniz ve Ege bölgeleriyle neredeyse eşit. Sıcaklık daha da artacak. Bununla birlikte bölgede seller ve heyelanlar da artacak. Çünkü bölgede çok yağış alan bir yer. Toprak suya doymuş. Yağan yağmuru toprak diğer bölgelerde ki gibi emmiyor. Bu da sellere ve heyelanlara neden oluyor. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yağışın çok olduğu zamanlarda bu tip felaketler yaşanacak. Bundan sonraki yıllarda da yaşanacak. Gelecek yıl Karadeniz daha da ısınacak. Yağmur daha çok yağacak. Buna bağlı olarak daha çok sel ve heyelan olacak.”

Acilen tedbir alınmalı
Geçen yıl yaptığı uyarılara rağmen yerel yönetimlerin kendisini dikkate almadığını dile getiren Bektaş şu ifadeleri kullandı: “2019 yılında yaşanan selden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Karadeniz eylem planı, küresel iklim değişim planını hazırladı. Ama şu anda bize kısa vadede önlemler lazım. Vatandaşların meteorolojinin uyarılarına dikkat etmesi gerekiyor. Dere yataklarından uzak durmaları lazım. Yerel yönetimler vatandaşları uyarmalı. Dere yatakları yağışlar başlamadan temizlenmeli. Islah çalışmaları dere yataklarını daraltacak şekilde yapılmamalı.”

Trabzon Belediyesi’ne uyarı
Giresun’da yaşanan sel felaketinden sonra dere yatağına terminal yapmak için ihale yapan Trabzon Büyükşehir Belediyesini uyaran Bektaş sözlerini şöyle bitirdi: “Belediye Değirmendere vadisine terminal yapmak için ihale yaptı. Kendilerini uyardım. Burası aktif bir dere yatağı. Burayı yerleşime açmak için bilimsel bir araştırmak yapmak lazım. Bugün Giresun’da yaşanan felaketin yarın Trabzon’da yaşanmayacağının garantisini kim verebilir? Önlemler almamız gerekirken, yanlış yapmaya devam ediyoruz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uyarilar-dikkate-alinmadi_181407.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!