Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Giresun'da Sel Felaketi

Giresun’da 22 Ağustos Cumartesi günü akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur nedeniyle bazı ilçelerde sel ve heyelan meydana geldi.

yapi.com.tr/AA
Giresun'da Sel Felaketi

22 Ağustos Cumartesi günü akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle Dereli ve Doğankent başta olmak üzere Giresun’un bazı ilçelerinde sel ve heyelan meydana geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel ve heyelandan büyük ölçüde etkilenen Dereli ilçe merkezinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile yaptığı incelemenin ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Herkese geçmiş olsun dileklerini ileten Soylu, 5 jandarma ve bir operatörün, menfezlerin çökmesi sonucu dereye düşerek kayboldukları, hala arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği istikamette de incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Daha sonra Dereli ilçesine geldiğini belirten Soylu, "Hakikaten ben böyle bir tablo görmedim, Allah beterinden muhafaza etsin." dedi.

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda şu rakamları verebilirim, 4 vatandaşımız hayatını kaybetti ve 11 vatandaşımızı da arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 4 vatandaşımızdan birisi jandarma, evladımız şehit oldu. Onlar, Tirebolu-Doğankent yolunun 12. kilometresinde, Doğankent'teki arama kurtarma çalışmalarına giderken bu kazayla karşı karşıya kaldılar."

Bakan Soylu, şu ana kadar 133 vatandaşın arama kurtarma marifetiyle kurtarıldığını dile getirdi.

118 köy yolu ulaşıma kapalı
Kentteki 118 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu ifade eden Soylu, Tirebolu-Doğankent yolunun da hala ulaşıma kapalı olduğu, Dereli yolunun ise çalışmaların ardından açıldığı bilgisini paylaştı.

Soylu, tüm ekiplerin seferber olduğunu, ilgili tüm kurumların ekiplerinin çevre ve bölge illerden kente sevk edildiğini söyledi.

Sadece Dereli'de değil, aynı zamanda Doğankent ve Yağlıdere'de de bu ölçekte olmasa da hasarın büyük olduğuna dikkati çeken Soylu, Espiye'nin de, Görele'nin de, Güce'nin de yağmur aldığını, diğer ilçelerin de yine yağmurdan etkilendiğini belirtti.

Soylu, sözlerine şöyle devam etti: "Şimdi köylerimiz de dahil olmak üzere hasarın ne olduğunu arkadaşlarımız, bizler hep birlikte değerlendiriyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız da burada olacak, buradaki vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız."

Bakanlar Soylu, Pakdemirli ve Kurum, afet bölgesini havadan inceledi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, afet bölgesini helikopterle havadan inceledi.

Soylu ve Pakdemirli, sel ve heyelanlar nedeniyle büyük hasarın meydana geldiği Dereli ilçe merkezinde yaptıkları incelemenin ardından, helikopterle kara yoluyla ulaşım sağlanamayan bölgelere hareket etti.

İki bakan, Doğankent ilçesi ve bazı bölgelerde havadan inceleme yaptı.

Bakanlar, Doğankent ilçesinde inceleme yaptıktan sonra birlikte Dereli ilçe merkezine döndü.