Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uzungöl İçin Japon Öpücüğü

Karadeniz'in gözbebeği, doğa tutkunlarının vazgeçilmez adresi Uzungöl'e artık yalnızca dört ay değil, her mevsim gidilebilecek. Yılın dört a

Sabah
Uzungöl İçin Japon Öpücüğü

b>Karadeniz'in gözbebeği, doğa tutkunlarının vazgeçilmez adresi Uzungöl'e artık yalnızca dört ay değil, her mevsim gidilebilecek.

Yılın dört ayında bir milyona yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl, artık her mevsimde turizmin hizmetinde olacak. Trabzon'un Çaykara İlçesi'ne bağlı olan bu doğa harikası Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) sayesinde baştan aşağı yenilenecek. Proje çerçevesinde bölgede bulunan 75 ev restore edilecek, yirmi beş de yeni ev inşa edilerek turistlere tahsis edilecek. Mart ayında başlayacak olan çalışmalar sırasında bir de teleferik yapılacak. Böylece doğa tutkunları Uzungöl'ün kar altındaki güzelliğinin de tadını çıkaracak.

Uzungöl'ün Japonlar sayesinde yılın kalan sekiz ayında da hayat bulacağını belirten Uzungöl Belediye Başkanı Kadir İnan, projeden memnun. İnan, "Uzungöl'ü daha da geliştirebilmek için çalmadığım kapı kalmamıştı. Oysa burası sadece yazın değil kışın da çok sayıda turisti ağırlayacak potansiyele sahip. Yataklarımız yılın sekiz ayı boş kalıyordu. Şimdi sezonumuz on iki aya dağılacak" diyor.

Başkan İnan, JICA ile Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı'nın dört yıl önce başlattığı Doğu Karadeniz Bölgesi Gelişme Planı (DOKAP) çalışmasının meyvesini vermeye başladığını belirterek, projenin mimarı Makoto Ashino'yu artık bir Uzungöllü saydıklarını söylüyor. Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı temsilcisi Ashino ise "Uzungöl'ü özellikle seçtik. Yayla evi ve telefereğin projelendirilmesi çalışması sürüyor. Yetmiş beş evi restore edip yirmi beş de yeni ev yapacağız. Yalnızca teleferiğin maliyeti 2 milyon dolar olacak ama değecek " diye konuşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzungol-icin-japon-opucugu_6968.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!