Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Uzungöl'de Turizm Pansiyon ve Butik Otellerle Gelişecek

Doğu Karadeniz’i tercih eden yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan Uzungöl'de, turizmin geliştirilmesi için çevre köylerdeki eski evlerin restore edilip pansiyon ve butik otel olarak tatilcilerin hizmetine sunulması planlanıyor.

yapi.com.tr / AA
Uzungöl'de Turizm Pansiyon ve Butik Otellerle Gelişecek

Fotoğraf: Tuncay Bekar

Doğu Karadeniz'i tercih eden yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan Uzungöl'de, turizmin geliştirilmesi için çevre köylerdeki eski evlerin restore edilip pansiyon ve butik otel olarak tatilcilerin hizmetine sunulması planlanıyor.

Turizm açısından her mevsim canlı tutulmak istenen, ancak özelikle yöredeki diğer turistik mekanlarda olduğu gibi kışın turist sayısında azalma yaşanan Uzungöl'de, turizmin daha fazla geliştirilmesi için alternatif seçenekler aranıyor.

Bu çerçevede, pansiyonculuğun yaygın olduğu Uzungöl ve çevresindeki köylerde yer alan tarihi yapıların restore edilerek, tatilcilerin hizmetine sunulması hedefleniyor.

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, kentteki tarihi mekanları restore ettirip turizmin hizmetine sunmayı düşündüklerini belirterek, ''Tarihi ve kültürel zenginliklerimizi misafirlerimizin beğenisine sunarken aynı zamanda tabiat güzelliklerimizi de misafirlerimizin beğenisine sunmak için çeşitli yatırımları gerçekleştiriyoruz, her şeyden önce 5 yıldızlı otel sayımızı artırmak için çaba sarf ediyoruz'' dedi.

Ayrıca tarihi mekanları restore ederek butik otel mekanlarını artırmak istediklerini ifade eden Kızılcık, ''Özellikle Uzungöl çok ilgi görür. Uzungöl, tabiat güzellikleri anlamında yöredeki en güzel mekanlarımızdan biri. Uzungöl'e giden yol üzerinde köylerdeki tarihi evleri restore ederek butik otele çevirmeyi veya pansiyonculuk şeklinde faaliyete sokmayı arzu ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Kızılcık, Trabzon'un bir liman şehri olması ve 4 bin yıllık geçmişi ile çok özel bir konuma sahip olduğunu dikkati çekerek, kentin doğal güzellikleri ile de çok özel bir turistik kent olduğunu ifade etti.

Uzungöl Belediyesi Meclis Üyesi olan otel sahibi İsmet Özkan da yöredeki eski evlerin restore edilerek turizmin hizmetine sunulması düşüncesinin güzel olduğunu belirterek, ''Aynı hassasiyet insanlar üzerinde gösterilmiyor. Uzungöl'de, çevremizi kurtaralım diye insanlara zulüm uygulanıyor. Tescile uygun olan evlerin hiçbir mimari özelliği olmadığı gibi antik bir değeri de yok. Ben tescilden çok binaların doğaya uygun yapılması taraftarıyım. Tescildeki maksat mevcut mimarinin orjinaliyle kalması. Burada en iyi korunan binanın zaten 60 yıllık bir ömrü var, 60 yıllık bir binanın ne estetik, ne mimari bir değeri olmaz, onlar zamanla değişmeli. Halk bu durumdan çok şikayetçi'' şeklinde konuştu.

Binalar restore edilip ahşap ile kaplanmalı

Uzungöl'deki mevcut mimarinin korunması gerektiğini ancak eski binalarda tadilat yapılmasına izin verilmesi gerektiğine işaret eden Özkan, ''Uzungöl'deki insanlar bu doğayı yıllarca korumuş. 1960'da buranın bir fotoğrafı var o zaman her yer çırılçıplak, orman yok. Bu insanlar bu bilince vakıf ancak burada devletin uyguladığı politikalar yanlış. Tescilin kendine özgü kuralları vardır, onu siz koyarsanız o zaman o bina içinde yaşayan insan hiçbir şekilde tadilat yapamaz. Ben mimarinin korunmasına karşı değilim, mimarı korunsun fakat yapı malzemeleri değişmeli'' dedi.

Özkan, eski binaların dışarıdan ahşap ile kaplanmak kaydıyla restore edilmesine izin verilmesi gerektiğini ifade ederek, ''Eskiden o mimarı uygundu, günümüz şartlarında ben kendi çocuğumu aynı evde yaşatamıyorum'' şeklinde konuştu.

Oteli olduğunu anımsatarak turizmcilik yaptığını da ifade eden Özkan, ''Uzungöl'de pansiyonculuk yaygın. Burada Araplara yönelik turizm faaliyetleri teşvik edilmeli, Araplar buraya yoğun olarak geliyor. Mimaride de Arap mimarisine uygun yapılmalı, onların tarzı yakalanmalı. Eski binalar günümüz şartlarına cevap vermiyor'' ifadesini kullandı.

Özkan, Uzungöl'ün kapasitesinin 5 yıldızlı büyük otelleri de kaldırmayacağını savunarak, iyi kullanılırsa yöredeki pansiyon ve otellerin yöreye gelen turistlerin ihtiyacını karşılayacağını da ifade etti.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/uzungolde-turizm-pansiyon-ve-butik-otellerle-gelisecek_83819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!