Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uzungöl'de Yürüyüş Yolları için 2011'de 2 Milyon Liralık Yatırım Yapılacak

Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden, dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Uzungöl'de, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar devam ediyor. Uzungöl çevresinde yürüyüş yollarının yapımı yatırım programına alınırken, 5 milyon TL ödeneğin 2 milyon TL'sinin 2011 bütçesine alındığı

Zaman Gazetesi
Uzungöl'de Yürüyüş Yolları için 2011'de 2 Milyon Liralık Yatırım Yapılacak

Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden, dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Uzungöl'de, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar devam ediyor. Uzungöl çevresinde yürüyüş yollarının yapımı yatırım programına alınırken, 5 milyon TL ödeneğin 2 milyon TL'sinin 2011 bütçesine alındığı belirtildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Uzungöl ve yöresinin 1989 yılında tabiat parkı olarak ilan edildiği, 2004 yılında ise tabiat parkını da kapsayan Uzungöl'den Soğanlı Dağı'na kadar alanın Bakanlar Kurulu tarafından 'Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi' olarak tespit edildiği kaydedildi. Açıklamaya göre; 2004 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dönemin DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun verdiği talimat neticesinde, gölün rüsubatla dolan kesiminin temizlenmesi ve tekrar dolmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. 2005 yılında göl temizleme çalışmaları tamamlanırken, 70 bin metrekareye kadar düşen göl alanı tekrar 150 bin metrekareye çıkarıldı. Yine aynı yıl içerisinde Haldizen Deresi üzerinde mevcut bentlere ek olarak erozyon kontrolu ve rüsubatın göle gelmemesi gayesiyle 2 adet kargir tersip bendi daha yapıldı, ayrıca yan derelerde çifte olukta 8 kargir seki, 200 metre duvar, 40 trapez kanal yapıldığı vurgulandı.

Özel Çevre Koruma Kurumu Baş-kanlığı'nca desteklenen ve Uzungöl Bele-diyesi'nce gerçekleştirilen faaliyetler neticesinde; 2004'te kanalizasyon, 2008'de atıksu arıtma tesisi, çevre düzenleme çalışmaları yapıldığı belirtildi.

Çaykara Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 2007-2010 yılları arasında yine Uzungöl'de Katı Atık Toplama Projesi uygulandığına işaret edilen açıklamada, Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin sahip olduğu biyolojik zenginliğin ortaya çıkarılması için 2 yıl süren araştırmaların 2010'da tamamlanacağına işaret edildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen 'Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Ormaniçi Suların Balıklandırılması' projesi kapsamında, göle 10 bin adet alabalık yavrusu bırakıldığına dikkat çekildi. Ayrıca, Uzungöl'e ulaşım yolunun taşkın seviyesinin altında kalan kısımlarının ise duvar yapılması için projelendirildiği vurgulandı.

Açıklamada, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun estetik bakımdan uygun bulmadığı bu duvarların uygun seviyeye indirilmesi ile göl ile yol arasına daha güzel bir görüntü elde etmek gayesiyle bitkilendirme yapılması ve fidanlar dikilmesi talimatı doğrultusunda çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, Uzungöl çevresinde yürüyüş yollarının yapımının, Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından yatırım programına alındığı, 5 milyon TL ödeneğin 2 milyon TL'lik kısmının 2011 bütçesine alındığına işaret edildi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/uzungolde-yuruyus-yollari-icin-2011de-2-milyon-liralik-yatirim-yapilacak_84964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!