Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Uzungöl ve Sümela Manastırı için Teleferik Projesi

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesine ve Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı'na teleferik projesi yapnak için kurulan Uzungöl Teleferik İnşaat Turizm ve Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ın makamında düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

yapi.com.tr
Uzungöl ve Sümela Manastırı için Teleferik Projesi

Projeyi uygulayacak şirketin, Dubai'de iş yapan bir şirketin sahibi olan Necdet Kerem ve Trabzonlu iş adamı Şükrü Fettahoğlu tarafından kurulduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ''Bu turizm yatırımı son derece önemli. İş adamlarımız, önümüzdeki 5 yıllık süre içinde 100 milyon dolar harcama yapacaklarını söylüyorlar. İki teleferik kurulacak. Bunlardan biri Uzungöl'de Haldizen'de 2 bin 403 metre uzunluğunda panaromik bir teleferik olacak. Teleferikteyken Haldizen Vadisi, deresi, ormanların içleri ve uçurumlar görülebilecek. Bu teleferik, kışın da çamlardaki karları seyredebileceğimiz bir teleferik olacak'' dedi.

Bakan Bayraktar, ikinci teleferiğin ise Sümela Manastırı'na kurulacağını ifade ederek, ''Sümela için büyük bir ihtiyaç var. Buraya da 700 metre uzunluğunda bir teleferik yapılacak. İkisine de başlamak için projemiz hazır. Yatırımcılarımız bürokrasi, ruhsat gibi konularda sorun çıkarmamamızı istiyorlar. Kibarca 'bize yardımcı olun' diyorlar. Biz ÇED raporları, izin gibi konularda her türlü yardımı yapacağız'' diye konuştu.

''Amacımız tabiatı bozmak değil, kullanarak korumak''

 Bakan Bayraktar, amaçlarının tabiatı bozmak değil, kullanarak korumak olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

''Eğer bir yeri kullanarak korursanız orası güzelleşir. Milli park olan Uzungöl'ü de nasıl geliştiririz, güzelleştiririz ormanları daha yoğun hale nasıl getirebiliriz, ağaçların boyunu daha çok nasıl uzatırız, oradaki florayı daha çok nasıl zenginleştiririz, oradaki faunayı nasıl geliştirebiliriz, endemik hayatı nasıl biraz daha yaşatabiliriz diye bir gayretimiz var. Bu yatırım çok hayırlı bir yatırım. İnşallah projeden araziye geçer ve tatbikat safhası bulur. Biz de bundan mutlu oluruz, seviniriz. Çakma değil, hakiki Trabzonlu olarak mutlu oluruz. Trabzon'a yatırım yapılması için iş adamlarına adeta yalvarıyorum. Sen yatırım yap, ceketimi satacağım, vereceğim diyorum. Her türlü kolaylığı yapacağımızı taahhüt ediyorum. Zaten bu bizim sorumluluğumuz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak değil, buranın çocuğu, insanı, mühendis olarak bu işe yardım edeceğiz''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzungol-ve-sumela-manastiri-icin-teleferik-projesi_102553.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!