Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vakıf Arazilerinde 26 Bin İşgalci Var

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Vakıflar'ın gayrimenkul sayısının 178 bin adet olarak bilindiğini belirterek, genel müdürlüğün üç yıldır çalışmalarını yürüttüğü Coğrafi Bilgi Sistemi sayesinde gayrimenkullerin gerçek sayısının tespit edildiğini anlattı.

Zaman Gazetesiakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Vakıflar'ın gayrimenkul sayısının 178 bin adet olarak bilindiğini belirterek, genel müdürlüğün üç yıldır çalışmalarını yürüttüğü Coğrafi Bilgi Sistemi sayesinde gayrimenkullerin gerçek sayısının tespit edildiğini anlattı.

Vakıf arazileri üzerinde 203 bin gayrimenkulün bulunduğunu ifade eden Beyazıt, kira bedeli ücreti ödemeyen 26 bin kişinin ise işgalci konumunda olduğunu söyledi. Kendinden önceki dönemi değerlendiren Beyazıt, kurumun eserlerinden, gayrimenkul ve taşınmazlarından haberdar olmadığı ve arazilerini işgalcilere terk ettiği dönemin kapandığını da dile getirdi.

Yusuf Beyazıt, 2006 Vakıf Medeniyeti Yılı'nda gerçekleştirilen faaliyetleri ve Vakıflar'ın geldiği son noktayı açıklamak üzere Koç Müzesi olarak restore edilip işletilen tarihî Çengelhan'da basın toplantısı düzenledi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün gayrimenkul, zeytin ağacı ve bağ-bahçe sayısı olarak Türkiye'deki en zengin kurumlardan biri olduğunu söyleyen Beyazıt, ancak gayrimenkullerin sayısının şimdiye kadar gerçeğinden daha az olarak bilindiğini ifade etti. Beyazıt, 203 bin olarak tespit edilen gayrimenkulün arşivlerin taranması ve uydu fotoğraflarının çekilmesiyle ortaya çıkarıldığını dile getirdi. 26 bin işgalciden eski kiracılar da dahil, kira bedellerinin alınmaya başlandığını dile getiren Beyazıt, vakıf arazisi üzerinde oturup da kira ödemeyen kimsenin kalmayacağını belirtti.

Göreve geldiğinde vakıf eseri sayısının kendisine 9 bin olarak bildirildiğini kaydeden Beyazıt, çalışmalar sonucunda Türkiye'nin dört bir tarafında şimdiye kadar 18 bin 500 adet vakıf eseri olduğunu tespit ettiklerini aktardı. Beyazıt, vakıflara ait taşınmazların yap-işlet-devret modeli ile yatırımcılara verildiğini ve bu sayede, otel, okul, hastane, dershane, otopark, alışveriş merkezi gibi gelir getiren yerlere dönüştürüldüğünü bildirdi.

Beyazıt, "Formula 1 yarış pistinin bulunduğu arazi bile bize ait olmasına rağmen işgal altındaydı. Şimdi biz burayı alıp 20 yıllığına ihale ettik. Aylık 3 bin dolar kira alıyoruz, bu bedeli 30 bin dolara çıkaracağız." dedi. Genel Müdür Yusuf Beyazıt, yurtdışına kaçırılan camilerdeki çiniler, şamdanlar, halı ve kilimler için de önemli tedbirlerin alındığı bilgisini verdi. Beyazıt, hırsızlardan korunması için depolara kaldırılan halı ve kilimlerin de Ankara'ya getirildiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vakif-arazilerinde-26-bin-isgalci-var_50459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!