Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vakıf Gureba Kapatılmıyormuş!

Vakıflar Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, “Üniversite, bir araştırma ve eğitim hastanesi vasfını taşıyan Vakıf Gureba Hastanesi ile yalnızca organik bir bağ taşıyacaktır. Açıkça ifade edilirse Vakıf Gureba Hastanesi bir sağlık kurumu, Bezmi Âlem Valide Sultan Üniversitesi ise bir eğitim kurumudur. Bu iki yapı paralel amaçla, ayrı

Cumhuriyet Gazetesi
1 Vakıf Gureba Kapatılmıyormuş!

Bezmi Âlem Vakıf Gureba Hastanesi’nin kapatılacağı yolundaki haberler üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak hastanenin kapatılmasının ve arazisi üzerine otel ve rezidans yapılmasının söz konusu olmadığını belirtti. Vakıflar Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, “Üniversite, bir araştırma ve eğitim hastanesi vasfını taşıyan Vakıf Gureba Hastanesi ile yalnızca organik bir bağ taşıyacaktır. Açıkça ifade edilirse Vakıf Gureba Hastanesi bir sağlık kurumu, Bezmi Âlem Valide Sultan Üniversitesi ise bir eğitim kurumudur. Bu iki yapı paralel amaçla, ayrı fonksiyonları yürüten iki kurum olarak varlıklarını sürdürecektir” denildi.

Hastanenin Hasdal’a taşınması ve bugün hizmet verdiği Vatan Caddesi’ndeki 100 dönümlük arazisine otel ve rezidans yapılacağı, ihtiyaç sahibi hastaların ücret ödeyerek tedavi gövdecekleri gibi iddiaların asılsız olduğu belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Vakıf üniversitesi, sağlık bilimleri konusunda eğitim verecek olup, üniversitenin toplam dokuz daldan oluşan yapısı içinde sadece tıp fakültesi, Vakıf Gureba Hastanesi içindeki arsanın 19 bin 320 metrekare kullanım hakkını almıştır. Bir mülkiyet değişimi söz konusu değildir. Tıp fakültesinde eğitim görecek öğrencilerin zaten bir eğitim ve araştırma amacıyla üniversitenin sadece tıp fakültesi burada konuşlandırılacaktır. Eyüp’te TEM otoyolu yakınlarında bulunan vakıf arazisine ise yapılacak olan kompleks, bir otel ya da rezidans değil, üniversitenin kampusudur.”

Personel dağıtılacak

Hastanenin kapatılmayacağı belirtilmesine karşın gerek genel müdürlüğe bağlı Vakıflar Meclisi’nin 405 No’lu kararında gerekse TBMM alt komisyonlarında kabul edilen kanun tasarısında 657 sayılı yasaya tabi çalışanlarının tasarı yasalaştıktan sonra en fazla altıncı ayın sonuna kadar bu statülerini sürdürebilecekleri, bu tarihten sonra akademik unvana sahip olanlar ile tıpta uzmanlık öğrenimi görenlerin isterlerse bu tarihten sonra 2547 sayılı YÖK Kanunu’na göre, diğer personelin ise 4857 sayılı İş Kanunu’na göre sözleşme imzalayarak üniversitede çalışmaları öngörülüyor.

Bir binada iki kurum

Personelin 657 sayılı yasaya göre çalışmakta ısrar etmeleri durumunda hastanenin yetişmiş deneyimli personeli Vakıflar Bölge Müdürlüğü veya Sağlık Bakanlığı’na dağıtılacak. Deneyimli personeli dağıtılmış, binasına üniversitenin tıp fakültesi konuşlanmış bir hastanenin nasıl araştırma ve eğitim hizmeti verebileceği belirtilmemiş. Üniversite bünyesine alınacak personel ile bu hizmetin yürütüleceği söyleniyor. Hastanenin, laboratuvar ve diğer imkânlarından yararlanmak amacıyla üniversitenin uygulama hastanesine dönüşmesi ve bir binada iki ayrı kurumun nasıl hizmet vereceği de tartışılan konular arasında. Vakıf Gureba’nın hastane hizmetinin sürdüğü bina üniversitenin uygulama hastanesi olarak devam edecek, tarihi binası ise tıp fakültesi olarak kullanılacak.

Eyüp’teki kampusu yapacak şirket neyi işletecek?

Vakıf senedinde gelecekte bir Rüşdiye kurulmasından söz edilmesini dayanak alan Vakıflar Meclisi’nin üniversite kurarak bu istemi yerine getirdiği belirtilmesine karşın 1989 yılında da bu yönde alınan karara ilişkin Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu ve YÖK, “Senette üniversite kurulması yönünde bir irade beyan edilmediğini, rüşdiyeden söz edildiğini, vakıfların zorlama bir yorumla bunu üniversiteye dönüştürerek hukukun sınırlarını zorladığı, bir vakfın amacına bağlı bir yorumdan hareketle bir başka vakfın mal varlığının kullanılmasına hukuken imkân olmadığı” bildirilmişti.

Eyüp’teki kampus binası için otel, rezidans ve alışveriş merkezi yapımının projelendirilmediğini belirten genel müdürlük, kampusun yap-işlet-devret modeliyle inşa edileceği bilgisini veriyor. Bu durumda kampusu yapacak şirket, yurt ve fakülte binalarını işletemeyeceğine göre neyi işleteceği bilinmiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vakif-gureba-kapatilmiyormus_76974.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bence kapatmayı degil de tekrar yeşil karta açılmasını tavsiye ediyorum bir yesil kartlı olarak YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!