Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden, Beyazıd Camii Hünkar Kasrı Açıklaması

Vakıflar Genel Müdürlüğü, çıkan yangında zarar gören Beyazıd Camii Hünkar Kasrı'nın restorasyon ihalesinin geçen ay yapıldığını açıkladı.

yapi.com.tr
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden, Beyazıd Camii Hünkar Kasrı Açıklaması

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Beyazıd Camii Hünkâr Kasrı’nın günümüze ulaşabilen en eski hünkâr mahfili örneği olduğu, 2011 yılında çıkan yangının hem yapının strüktürüne hem de yüzey bezemelerine büyük zarar verdiği belirtildi.

Sözcü’de yer alan DHA kaynaklı habere göre; 14 Temmuz 2020’de ‘Restorasyon Müdahale Projeleri’nin onaylanarak projelendirme süreci tamamlandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Bir başka ifadeyle; yangının hemen akabinde başlatılan ve ilk kez kurul gündemine 20 Şubat 2013 tarihinde alınan projelendirme çalışmalarımız ancak 17 Temmuz 2020 tarihinde tamamlanabilmiştir. Bayezıd Camii Hünkar Kasrı 2021-2022 Yılı Uygulama (Restorasyon) işi ihale ilanı 25 Şubat 2021 tarihinde gerekli platformlarda yayınlanmış ve ihale 17 Mart 2021 tarihinde İstanbul Vakıflar 1’inci Bölge Müdürlüğümüz uhdesinde yapılmıştır.

Süreç, Genel Müdürlüğümüz ve Vakıflar Bölge 1’inci Bölge Müdürlüğümüz tarafından her eserimizde olduğu gibi hassasiyet ve özenle yakınen takip edilmektedir.

Yayın esnasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ifade ettiği şekli ile ‘Şimdi ne diyecekler biliyor musunuz? Efendim ihale yaptık, yapacağız. Ne zaman Ekrem İmamoğlu dediği zaman’ ifadesinin mesnetsiz ve gerçeği yansıtmadığı yukarıda sunduğumuz ve her vatandaşın internet üzerinden rahatlıkla teyit edebileceği ihale ilan ve ihale yapım tarihimizde görülecektir.

Türk Restorasyon Tarihi’nin öncü kurumu olan Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün çalışma haritası, Sayın Başkanın veya bir başkasının talimatı ile değil ‘Yatırım Programı’ doğrultusunda çizilmektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/vakiflar-genel-mudurlugunden-beyazid-camii-hunkar-kasri-aciklamasi_184792.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!