Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vakıflar, Tarihî Eser Hastanesi Kuruyor

Türkiye’de yıllardır depolarda çürümeye terk edilmiş eserleri gün yüzüne çıkartmak için ‘tarihî eser hastanesi’ kuruluyor. Vakıflar Genel Mü

Zamanb>Türkiye’de yıllardır depolarda çürümeye terk edilmiş eserleri gün yüzüne çıkartmak için ‘tarihî eser hastanesi’ kuruluyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün başlattığı yeni çalışma ile bundan böyle depolardaki eserlerin onarımı ‘ihtisas hastanesinde’ yapılacak. Eserler, onarımlarının yapılmasından sonra Vakıf Eserleri Müzesi’nde sergilenecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf Eserleri Müzesi’nde sergilenecek eserlerin temizliğini, bakımını ve onarımını yapmak üzere konservasyon laboratuvarı kurulmasını projelendirdi. Söz konusu laboratuvarda eserler bilimsel yollarla temizlenecek, onarılacak, ileriye dönük korunması için ilaçlanacak ve uygun ortamlarda saklanacak.

Özellikle; zarar görmesini engellemek üzere camilerden ve çeşitli vakıf binalarından toplanan halı, kilim, ahşap ve kitaplar da bu laboratuvarda tamir edilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü çalınma riski ile karşı karşıya bulunan camilerdeki eserler için de yeni bir düzenleme yapacak. Camilerde bulunan değerli eserler Ankara’da açılacak Vakıf Eserleri Müzesi’nde sergileyecek. Camilerin özelliklerini kaybetmemeleri için de eserlerin yerlerine kopyaları yerleştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vakiflar-tarihi-eser-hastanesi-kuruyor_20172.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!