Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vali Kolları Sıvayınca

Muğla'da henüz altı ayını dolduran Temel Koçaklar'a neler ''tasarladı''ğını soruyoruz. Meğer sözcüğü yanlış seçmişiz. Çünkü ''beklenen'' projelerine çoktan başlamış; bazıları da tamamlanmak üzere.

Cumhuriyet Gazetesi/Oktay EKİNCİ



'İnsanlığın kültür mirası...''

''Akdeniz'le Ege'nin buluştuğu yeryüzü cenneti...''

''Turizmdeki misafir odamız...''

Bu tanımlamalar ''Muğla'' için... Yazarı ve ''müellif''i ise yeni valisi Temel Koçaklar. Yaklaşık 6 yıl görev yaptığı Mardin'in kültürel zenginliğini de aynı şiirsel söylemle sahiplendikten sonra, geçen ocak (2006) ayında atandığı Muğla'nın, tarihini ve doğasını işte bu sözlerle hemen ''himaye''sine almış gibi.

Antikçağın ''Karya''sından öylesine etkilenmiş ki; ''Yeryüzünde herkes için keşfedilecek ayrı bir Muğla vardır'' diyor ve 320 arkeolojik, 71 doğal, 15 kentsel sit alanının bulunduğu yeni ''il''i için, ''uygarlıkların beşiği ülke''sini de gözeterek şunları ekliyor: ''Türkiye'nin her yanı güzel, ancak; Muğla'nın doğası ve tarihi özeldir...''

Üstelik bütün bunları özel sohbetlerinde ya da konuşmalarında söylemekle yetinmiyor, aynı sözler valiliğin ''resmi çalışma raporu''nda da aynen yer alıyor...

Muğla'da henüz altı ayını dolduran Temel Koçaklar'a neler ''tasarladı''ğını soruyoruz. Meğer sözcüğü yanlış seçmişiz. Çünkü ''beklenen'' projelerine çoktan başlamış; bazıları da tamamlanmak üzere. Örneğin, önceki Vali Hüseyin Aksoy'un Muğla tarihi kent dokusunda yeniden yaşattığı, tarihi ''Hacı Kadı Evi''ni yalnız bırakmamak için, ''Moralılar Evi''de restore ediliyor.

Bozüyük 'te bulunan Hacı Şükrü Evi'nin kültür turizmine kazandırılmak üzere başlatılan onarım çalışmaları yakında bitecek. Acil ''kurtarma'' kararı verilerek hemen projelendirilen bir başka yöresel mimarlık örneği ise müzeciliğimizin öncüsü Osman Hamdi Bey'in 19. yüzyıl sonlarında Yatağan'daki antik Lagina'yı incelerken kaldığı Turgut beldesindeki ev.

Koçaklar, bunların dışında, 2 eski özgün evin daha elektrik ve makine mühendisleri odaları Muğla birimlerince hizmet binaları şeklinde kullanılmasına önderlik ediyor.

Bodrum 'da, belediyenin yanındaki tarihi bir evin restorasyonu için çalışmalar başlatırken, ''Kaymakam Evi'' de yerel mimariye uygun yapılacak. Eski ''Hâkim Evi'' binasının restorasyonu içinse proje çalışmaları sürüyor.

Bu arada, Muğla'daki tarihi Kız Meslek Lisesi Binası'nın restorasyonu ihale edilmiş. ''Kültür mirası'' olan Vali Konutu'nun da onarım ihalesi yapılmak üzere.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vali-kollari-sivayinca_47411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!