Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Van "Barınma Hakkı" için Açlık Grevinde!

Van’da 23 Ekim ile 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerin ardından, Van ve Erciş’te depremzedelerin geçici olarak barınmaları için 34 konteyner kent kurulmuştu.

Van "Barınma Hakkı" için Açlık Grevinde!

Hükümet geçtiğimiz yıl Ekim ayında “Van’ı yeniden kurduk” diyerek TOKİ evlerinin açılışını yapmış, fakat Van Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ tarafından yürütülen proje kapsamında kiracılar, TOKİ konutlarına yerleştirilecek kişiler arasına alınmamıştı.

Konut sorunu çözülmeyen, evlerden çıkmaları için elektrikleri kesilen konteyner kentlerde kalıcı konut talebiyle, 27 Ağustos'ta ve 19 Ekim’de açlık grevleri başladı.

Anadolu, Tahirpaşa, Kayaçelebi ve Alkanat konteyner kentlerde yaşayan yaklaşık 150 depremzede ailenin elektrikleri 3 aydır kesik.

Afetten doğan rant yasası

Van’daki depremin üzerinden geçen 4 ay içinde deprem odaklı kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” hazırlanmış, 7 ay içinde de yürürlüğe girmişti.

Bu yasa, insanların evlerini ellerinden almak, mahallelerinden zorla tahliye etmek, üzerine borçlandırmak ve bunun yöntemleri üzerine kurulu bir yasadır. Van’da meydana gelen depremi fırsata çeviren AKP, deprem odaklı kentsel dönüşüm yasası ile İstanbul birinci sırada olmak üzere, her yerden kentsel dönüşüm rantını yemeye devam ediyor.

Deprem odaklı kentsel dönüşüm yasası yıktığı ev için sahibini yıkım, enkaz kaldırma, tahliye, yeni yapılacak TOKİ bloklarının taksitlerini ödeme gibi bir sürü borç içine sokuyor. Hiç bir koşulda evi yıkılana aynı koşullarda ev verilmiyor, yeni evler için ucuz kredi, kira yardımı gibi yöntemlerle insanlara yeni bir ekonomik yük getiriliyor.

Yasanın hükümleri incelendiğinde, karşı karşıya olduğumuz afet risklerine yönelik hiçbir bilimsel tedbirin yer almadığını görüyoruz. Yasa, sadece depremi afet olarak görüyor, sel ve toprak kayması gibi afetlere karşı tedbirler içermiyor, deprem sonrasında toplanacağımız alanları tariflemiyor, herkesin kendi mahallesinde depreme dayanıklı evlerde yaşamasını güvence altına almıyor, proje bütünlüğü gerekçesiyle depreme dayanıklı yapılar da yıkılabilir diyor.

Van’ın talebi: Barınma hakkı

Konteyner kentlerde yaşayanlar, deprem öncesinde gecekondularda yaşıyorlardı. Deprem sonrasında artan işsizlik ve kira fiyatları, konteyner kentte yaşayanların koşullarını daha da zorlaştırdı.

Vanlı depremzedeler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın hibe ettiği 1+1 konutlardan kendilerine verilmesini, konutların hibe edilme koşullarının hafifletilmesini (boşanmış kadınlara, üç çocuk sahibi olmayanlara, üç çocuktan birisi engelli olmayanlara ev yok), konut yardımı yapılmazsa da kendilerinin konut edinebilmesinin önünü açacak istihdam garantisi sağlanmasını, deprem sonrası konteyner yaşantısı ve açlık grevine bağlı olarak oluşan sağlık sorunlarının çözülmesini ve özellikle psikolojik desteğin sağlanmasını istiyorlar.

Vanlı depremzedelerin, deprem sonrası yaşadıkları sorunlar hala devam ediyor, açlık grevleri de öyle…

İstanbul Forumları Van için yürüdü

İstanbul Forumları bu kez Van’daki konteyner kentlerde olumsuz koşullarda barınma hakkını arayan ve bunun için açlık grevine başlayan depremzedeler için toplanma çağrısı yaptı.

Van’da meydana gelen depremin 2. yıl dönümünde İstanbul Forumlarının çağrısı ile Kadıköy’de “Van’da deprem sürüyor” pankartı ile bir yürüyüş yapıldı, Vanlı depremzedeler için battaniyeler toplandı. Konteyner kenti temsilen gelen Ali Ahi Van’daki durumu anlattı ve açlık grevinde 74. güne girdiklerini söyledi.

İstanbul Forumları temsilcileri Vanlı depremzedelerle dayanışmak için Ekim ayında depremzedeleri konteyner kentte ziyaret etmiş, ihtiyaçları tespit etmişti.

Van konteyner kentin talebi, en temel insan hakkı olan barınma hakkını temel alıyor. Van’daki depremin ardından hazırlanan deprem odaklı kentsel dönüşüm yasasının ise, yoksulların barınma hakkını gözetmediği ortadadır.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/van-barinma-hakki-icin-aclik-grevinde_113838.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!