Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kömür İşçileri Grevde

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesindeki Park Teknik Elektrik Madencilik şirketinde çalışan 200'e yakın işçi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine greve çıktı.

yapi.com.tr
Kömür İşçileri Grevde

DHA'nın haberine göre, işçiler, Türkiye Maden İş Sendikası'nın hazırladığı 'Bu iş yerinde grev vardır' yazılı pankartı Park Teknik Elektrik Madencilik şirketinin girişine astı. İşveren ile bağlı oldukları sendika arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması nedeniyle greve çıktıklarını belirten işçiler şöyle konuştu: "Biz kimseye zarara uğratmak istemiyoruz. Bizim amacımız hakkımız olanı almak. Bugün burada yaklaşık 10 yıl çalışan arkadaşlar var ve ilk grev kararımız bu. Bizler insanca yaşamak istiyoruz, öldükten sonra madenci şehidi diye anılmak istemiyoruz. Net ele geçen en iyi para 1300 Lira. Bununla yaşamak mümkün mü? Yetkililer ellerini cüzdanlarına değil vicdanlarına koysun. Ocak ayından bu yana maaş artışı bekliyoruz. Bin Lira altında çalışan çok arkadaşımız var. Yer üstünde temiz havada çalışan bu parayı alıyor. Biz yer altında suni hava ile bu parayı alıyoruz. Hükümet diyor ki madencinin kaderinde bu, biz de biliyoruz kaderde olduğunu. Bu can bu bedenden çıkacaksa buna değmeli. Türkiye'de en az maaş alan işçi Kütahya bölgesinde. Kimse de unutmasın ki oradan çıkan kömür bedava değil, bedelini 301 kişi ile Soma ödemiştir. Ölmeden önce saygı görmek istiyoruz, öldükten sonra değil."

Yapılan konuşmaların ardından grevci işçiler 'İşçiyiz haklıyız hakkımızı alırız' ve 'Dik dur eğilme hakkını yedirme' şeklinde slogan attı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/komur-iscileri-grevde_122940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!