Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Van Müzesi Tadilatla Ayakta Duruyor

1972 yılından bu yana kullanılan Van Müzesi, her yıl gerçekleştirilen tadilatlarla ayakta kalabiliyor. Müze binasının eski, personel sayısının

NTV-MSNBCb>1972 yılından bu yana kullanılan Van Müzesi, her yıl gerçekleştirilen tadilatlarla ayakta kalabiliyor. Müze binasının eski, personel sayısının da yetersiz olması nedeniyle sıkıntı yaşanıyor.

Yağışların etkili olmasıyla, su altında kalan ve elektrik tesisatı büyük ölçüde zarar gören müzenin bu durumu, ziyarete gelenlerde büyük şaşkınlık yaratıyor.

Urartu Medeniyeti’ne ait 50 bin eseri barındırmasıyla en büyük Urartu Müzesi konumundaki Van Müzesi’ndeki eserlerin yağışlardan etkilenmemesi için gece saatlerinde bile çalışan müze personeli, müzenin ortasında bulunan bölümün çatısındaki demir aksamlardan akan paslı suyun, taş eserlere zarar vermesine engel olamıyor.

KURTARMA PROJESİ HAYATA GEÇİRİLEMEDİ
Müze Müdürlüğü yetkilileri, Kültür Bakanlığı’nca iki yıl önce hazırlanan ve Van Müzesi’nin restorasyonunu amaçlayan projenin henüz hayata geçmediğini belirtti.
Projenin hayata geçmesiyle, müzenin daha rahat bir ortama kavuşacağını dile getiren yetkililer, maliyeti 600 milyar lira olan projenin hayata geçmesiyle 50 bin eserin rahatlıkla sergilenebileceğini, ziyaretçi açısından kötü görüntülerin oluşmayacağını bildirdi.
Van Müzesi için yeni bir binaya ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Müze yetkilileri, depoda bekletilen ve aralarında çok değerli eserlerin bulunduğu 50 bin eserin ziyaretçiyle buluşması için yeni bir binanın gerekli olduğunu anlattı.

MÜZEDEKİ ELEMAN SAYISI DA YETERSİZ
Urartu Medeniyeti’ne Tuşba adıyla başkentlik yapan Van’da 1915 yılından bu yana kazı çalışmaları devam ediyor. Van ve çevresinin kültür varlığı bakımından önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen müzede ‘bir’ uzman personel görev yapıyor.
Bekçisi bulunmayan ören yerlerinin korunması için, yaklaşık 13 elemana ihtiyaç duyuluyor. Bekçisi olmayan bu ören yerlerinin sahipsiz kalması nedeniyle kaçak kazıların sayısı da her geçen gün artıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/van-muzesi-tadilatla-ayakta-duruyor_9750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!