Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vancouver'ın Yaratıcısı İstanbul'a Talip

Yıllardır ‘dünyanın en yaşanabilir kenti' seçilen Vancouver'ı tasarlayan ABD'li Şehir Plancısı ve Mimar Sidney Rasekh, İstanbul'u daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir şehir haline getirmeye talip oldu. İMP bünyesinde work shop uygulamasına hazırlanan Rasekh, Ulaştırma Bakanlığı ve TOKİ ile de görüşüp yeni bir İstanbul konsepti oluşturmayı

Gazete Habertürk
Vancouver'ın Yaratıcısı İstanbul'a Talip

Yıllardır ‘dünyanın en yaşanabilir kenti' seçilen Vancouver'ı tasarlayan ABD'li Şehir Plancısı ve Mimar Sidney Rasekh, İstanbul'u daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir şehir haline getirmeye talip oldu. İMP bünyesinde work shop uygulamasına hazırlanan Rasekh, Ulaştırma Bakanlığı ve TOKİ ile de görüşüp yeni bir İstanbul konsepti oluşturmayı amaçlıyor.

Gayrimenkul gelişimi, proje-inşaat yönetimi, kentsel tasarım ve mimarlık alanlarında adını duyuran, ünlü ABD'li Şehir Plancısı Sidney Rasekh, İstanbul'un kentsel sorunlarını çözmek için girişim başlattı. İstanbul Metropoliten Planlama (İMP) bünyesinde gerçekleştirilecek bir work shop programında 25 özel şehir plancısı ve mimara iki haftalık eğitim uygulayarak işe başlayacak olan Rasekh, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kent yaratmak için kolları sıvadı. "İstanbul 2 bin yıldır zaten dünyanın en mükemmel kentlerinden biri. Ben sadece onu yaşanabilir ve ulaşılabilir hale getirmek istiyorum" diyen Rasekh, öncelikle bir konsept oluşturmak gerektiğine inanıyor. Rasekh, planlarını şöyle anlatıyor:

‘Dünyanın sorunlarını çözebilirsiniz'

"Türkiye'nin ekonomik olarak büyümesi ve diğer etkenlerle İstanbul Avrupa'nın ana şehirlerinden biri. Avrupa giderek yaşlanıyor; ancak bu kentte yaşayan insanlar genç. Çoktan bir ekonomik güç olmuş durumdasınız. Doğu ve batı uygarlıklarının ortasında kurulmuş bir kentten söz ediyoruz. ABD ve Avrupa doğu ile nasıl anlaşacağını keşfetmeye çalışıyor. Bu durumda, dünyanın sorunlarını çözmek için büyük bir fırsatınız var. Şu anda da harika bir şehir burası ama nasıl daha iyiye götürebileceğimizi düşünmeli ve bunu yapmalıyız. Sonuçta trafik gibi, ulaşılabilirlik gibi pek çok sorununuz var. Ayrıca kültür mirasının ve doğanın korunmasına yönelik planlamalar gerekiyor. Ekonomik gelişmeyi de iyi yönetmek lazım. Ben, aynı Kanada'nın Vancouver kentinde yaptığım gibi, İstanbul için de bir plan hazırlayıp uygulamaya koyma niyetindeyim. Düşünün, yaptığımız uygulamalar neticesinde Vancouver yıllardır dünyanın en yaşanabilir kenti seçiliyor."

Yeni bir planlama uygulaması için İMP ile dirsek temasında olacaklarını söyleyen Rasekh, yararlı ve anlaşılabilir bir metot oluşturarak işe başlayacaklarını anlatıyor. Rasekh, trafik ve yol sorunları üzerine Ulaştırma Bakanlığı ile de görüşmek istediğini ifade ederek, "Aynı zamanda Türkiye'nin konut üretiminde ciddi rol oynayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile de bir araya gelinebilir. İki haftalık eğitimin ardından ekimde yeniden İstanbul'da olacağım ve çalışmalarımız devam edecek" diyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/vancouverin-yaraticisi-istanbula-talip_81608.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!