Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Van'da 6.5'lik Fay

Türk, Alman ve İsviçreli bilim adamlarının çalışmaları, Van Gölü'nün altından 6.5 büyüklüğünde deprem üretebilecek bir fayın geçtiğini ortaya çıkar

Milliyet
Van'da 6.5'lik Fay

b>Türk, Alman ve İsviçreli bilim adamlarının çalışmaları, Van Gölü'nün altından 6.5 büyüklüğünde deprem üretebilecek bir fayın geçtiğini ortaya çıkardı.

Van Gölü'nde gerçekleştirilen son sismik araştırmalarda, bölgenin derinliklerinde 6.5 şiddetinde deprem üretebilecek bir fay hattı bulundu.
'Paleo - Van' projesi kapsamında sürdürülen araştırmaya Türkiye, Almanya ve İsviçre'den 20 bilim adamı katıldı. Bir bakıma gölün tomografisini çektiklerini belirten Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sefer Örçen, tabanda, büyük hasara yol açabilecek bir fay tespit ettiklerini söyledi.

'Dipte uranyum olabilir'
Fayın nasıl çalıştığını da çözeceklerini kaydeden Örçen, "Tespit ettiğimiz faylar 6.5 büyüklüğünde deprem üretir. Bu sarsıntı Van ve çevresinde büyük bir hasara yol açacaktır. Ayrıca kırığın Kuzey Anadolu Fayı ile ilişkisine bakacağız. Depreme karşı önlem alınması için uyarılarda bulunacağız" dedi.

Gölün altında endüstriyel hammadde yatakları bulunduğu yönünde önemli bulgular elde ettiklerini de anlatan Prof. Örçen, sözlerini şöyle bitirdi: "Doğal soda, radyoaktif elementler, lityum, hatta gölün volkanik bölgede bulunması nedeniyle uranyuma ilişkin bileşiklerin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bir uranyum rezervinin varlığından söz edemeyiz. Birçok yerde gaz çıkışları var. Bu da gölün altının hâlâ canlı olduğunu gösteriyor."


http://www.yapi.com.tr/haberler/vanda-6-5lik-fay_16063.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!