Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Van'ı Eski Günlerinden Daha İyi Bir Noktaya Getirmek İstiyoruz''

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, küçük ölçekli işletmelerin KOSGEB kredilerinden yeterince yararlanamadığını, hükümetin de bu konuda hızlı bir şekilde gerekli tedbirleri aldığını belirterek, ''Hazine Müsteşarlığı ve KOSGEB'in ortak çalışması oldu. Bu çalışma bugün itibarıyla Bakanlar Kurulu imzasından çıkarak Resmi Gazetede yayınlandı. Bu kararla,

yapi.com.tr / AA
''Van'ı Eski Günlerinden Daha İyi Bir Noktaya Getirmek İstiyoruz''

Foto: Yahya Öylek (AA)

Deprem Sonrası Kalkınma Programı Genişletilmiş Toplantısı'na katılmak üzere Van'a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ferit Melen Havaalanında Vali Münir Karaloğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Buradan Rescate Otel'e geçen Yılmaz, ilk olarak Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) yönetim kurulu toplantısına katıldı.

Bakan Yılmaz, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, Van ve çevre illerinin deprem sonrası yeniden ekonomik kalkınması ve canlanması açısında nelerin yapıldığı veya yapılması gerektiğini istişare edeceklerini bildirdi.

Depremin Van'da ciddi anlamda yıkıcı etkileri olduğunu ifade eden Yılmaz, bu etkiler sebebiyle önemli sayıda vatandaşın geçici olarak göç etmek zorunda kaldığını anımsattı. Bu istişareler sonucunda yapılacak yeni çalışmalarla Van'ı eski günlerinden daha iyi bir noktaya getirmek istediklerini anlatan Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

''İnşallah Göç eden vatandaşlarımızın büyük bir kısmı tekrar Van'a geri gelecek. Van'da yaşamaya ve üretmeye devam edecekler. Depremden sonra kurulan az sayıda çadırın kaldığı bilgisini aldım. İnşallah orada kalanlar en kısa sürede konteynerlere geçecektir. Kalıcı konutlar için TOKİ ciddi bir çalışma içerisinde. İlk aşamada ihalesi bitmiş veya ihale sürecinde olan 15 bin konutumuz var. Bunların yer tespitleri yapılmış durumda. Kış şartlarına rağmen inşaat çalışmaları devam ediyor. Bunları ağustos sonunda yetiştirmek için TOKİ'nin ciddi bir gayreti var.''

Van'da ticaret ve üretimin canlanması gerektiğini ifade eden Yılmaz, TOKİ ve diğer kurumların yaptığı alt yapı ve konut çalışmalarının kendiliğinden bir canlanma getirdiğini, başta inşaat sektörü olmak üzere ekonomik canlanma ve istihdama önemli etki yaptığını kaydetti.

Küçük ölçekli işletmelere KOSGEB kredisi müjdesi

Bakan Yılmaz, deprem sonrası vergi ve prim borçlarının ertelenme kararı alındığını, küçük ve orta ölçekli işletmelere KOSGEB'in kredi desteği olduğunu söyledi. Küçük ölçekli işletmelerin KOSGEB kredisinden yeterince yararlanamadığı konusunda bazı tespitlerin olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bugün bu konuda bir müjde vermek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımız burada bir çalışma yapmışlardı. Önemli sorunlardan bir tanesi olarak küçük işletmelerin yeterince KOSGEB kredilerin faydalanmamasıydı. Hükümetimiz bu konuda hızlı bir şekilde gerekli tedbirleri aldı. Hazine Müsteşarlığı ve KOSGEB'in ortak çalışması oldu. Bu çalışma bugün itibariyle Bakanlar Kurulu imzasından çıkarak resmi gazetede yayınlandı. Bu kararla birlikte özellikle küçük işletmelerin Kredi Garanti Fonu daha elverişli koşullarda yararlanmasının önü açıldı. Bugüne kadar 502 işletmemiz 100 bin liralık, 405 işletme ise 30 bin liralık krediden yararlanmış. Toplam 62 milyonluk bir kredi kullanılmış. Bu iyileştirme şartlarıyla birlikte önümüzdeki günlerde daha çok kredi kullanılacak. Talimatlarıyla bu konudaki kararın hızlı bir şekilde çıkmasını sağlayan Başbakanımıza teşekkür ediyorum.''

''Yapacağımız istişarelerle yol haritasını şekillendireceğiz''

Depremden bir süre sonra Ankara'ya gelen Van'daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin kendisini de ziyaret ettiğini, Van ve çevresinin Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında tartışılması ve ekonomik tedbirlerle ilgili daha kapsamlı bir şekilde ele alınmasını talep ettiklerini hatırlatan Yılmaz, bu talebin kabul görerek Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Van'daki çalışmalar değerlendirilerek, neler yapılması gerektiği konusunda detaylı bir çalışma yapıldığını, bu konuların koordine görevinin de kendi bakanlığına verildiğini söyledi.

Bu görevden sonra Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yaman başkanlığında bir ekibin Van'a gelerek bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

''Bu çalışmanın ardından geçen ay Ankara'da ilgili kurumların üst düzey bürokratlarının katılımıyla Van ve çevresinin kalkınma meselesini ele alan bir toplantı yaptık. Bugün de Van'dayız. Ankara'da genel gördüğümüz birtakım önceliklerin ve politikalarla yerel düzeydeki fikirleri bir araya getirmeye ihtiyacı hissettiğimiz için üst düzey yönetici ve uzman arkadaşlarımla buraya geldim. Bugün yapacağımız istişarelerle önümüze yol haritası şekillendirmiş olacağız. Daha sonra Ankara'da buraya büyük ölçekli yatırım yapabilecek Vanlı ve bölgenin büyük işadamlarıyla bir istişare toplantısı yapacağız. O toplantıda onların da beklentilerini öğrenmiş olacağız.''

Van'da depremden sonra, afet yönetimiyle ilgili olarak AFAD, yeniden yerleşimle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ'nin temel kurumlar olduğunu belirten Yılmaz, bu iki boyutu tamamlaması mahiyetinde Van ve çevresini ekonomik kalkınması anlamındaki işleri ve çalışmaları ise kendilerinin netleştireceğini söyledi.

Yapacakları çalışmalardan sonra genel strateji, eylem planı ve yol haritasını tekrar Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına götüreceklerini ifade eden Yılmaz, bu çalışmaların hükümet düzeyinde tartışıldıktan sonra hayata geçirileceğini kaydetti.

''Hedefimiz, üretken yatırımlarla istihdamı artırmak''

Bakan Yılmaz, Van Gölü Havzası'nda turizmin önemli bir sektör olduğunu, bu anlamda Van Gölü Havzası'nın bir bütün olarak planlanması ve ciddi bir takım desteklemelerle turizm yatırımlarının artırılması gerektiğini ifade ederek, ''İçinde bulunduğumuz bu otel gibi yeni tesisler kazandırmamız lazım. Tarım ve hayvancılık yanında istihdam oluşturacak tekstil ve konfeksiyon gibi emek yoğun sektörleri değerlendirmek gerekir. Sınır bir il olan Van, sınır ticareti, gümrük ve kapılar konusunda önemli bir yere sahip. Eğitim, sağlık, ulaştırma, lojistik ve alt yapıya bütün yatırımların yanında esas hedefimiz, üretken yatırımlarla istihdamı, katma değeri ve ihracatı artırmak. Bu konuda yerel yönetimler, merkezi idare, iş dünyası ile ilgili tarafların fikirleriyle birlikte yol haritamızı şekillendireceğiz'' diye konuştu.

DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci de ajansın faaliyet alanı olan Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'deki destekleme programlarıyla ilgili sunum yaptı.

DAKA Yönetim Kurulu Toplantısı, Muş Valisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çınar, Van Valisi Münir Karaloğlu, Hakkari valisi Muammer Türker, Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, 4 ilin belediye başkanları, ticaret ve sanayi odaları başkanları, il genel meclis başkanları ile Kalkınma Bakanlığı bürokratlarının katılımıyla basına kapalı devam etti.

Deprem Sonrası Kalkınma Programı Genişletilmiş Toplantısının da Bakan Yılmaz başkanlığında, ilgili kurumların yöneticileriyle basına kapalı yapılacağı bildirildi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/vani-eski-gunlerinden-daha-iyi-bir-noktaya-getirmek-istiyoruz_90832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!