Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Maslak 1453'e Tırpan

Vatandaş Ev Alırken Ayağını Yorganına Göre Uzattı

İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı, Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yetkiner, faiz arttığı zaman konut alım satımlarını kendi birikimleriyle yapan halkın ekonomik verileri yakından takip ettiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Vatandaş Ev Alırken Ayağını Yorganına Göre Uzattı

Hakan Yetkiner, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de vatandaşların ev alırken ayağını yorganına göre uzattığını belirtti. Türk milletinin konut satışlarında faizlere duyarlı olduğunu kaydeden Yetkiner, "Türk hane halkı gelirlerinin konumuna göre alım yapıyor. Konut alımında ekonomik verileri dikkate alarak dönem bazında bütçelerini zorlamadan hareket ediyor. Vatandaşlar faiz arttığı zaman konut alım satımlarını kendi birikimlerinden yapıyor. Bu da Türk halkının ekonomik verileri yakından takip ettiğini gösteriyor" dedi.

Yetkiner, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 3. çeyrek konut satış istatistiklerini değerlendirdiği açıklamasında, Türkiye'de Temmuz-Eylül ayları arasında 293 bin 318 konutun el değiştirdiğine dikkati çekti.

Konut alım satımlarının ekonomideki canlılığı gösterdiğini ifade eden Hakan Yetkiner, "İkinci çeyrekte, mortgage faizleri aylık yüzde 0,63 - 0,65 ile en düşük dönemlerini gördü. İkinci çeyrekte, kredili konut satışlarında bir artış yaşanırken, faizlerin yükseldiği 3. çeyrekte kredili satışlarda düşüş ama konut satışlarında artış olduğunu görüyoruz. Türkiye’deki hane halklarının konut satışlarında faizlere duyarlı olduğu mesajını alıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Sektörün 2014’ten beklentisi büyük

Gayrimenkül Danışmanı İbrahim Evdüzen de ipotekli satışlarda azalma yaşandığını belirterek, sektörde yaz veya ilkbahara göre hızlı bir piyasa görüldüğüne işaret etti.

Evdüzen, gayrimenkül piyasasıyla ilgili şunları kaydetti:

"Haziran ayındaki 0,65 olan faiz oranları 0,95’lere kadar çıktı. Bu dönemde alıcılar hazır parayı kullanmak istiyor. Ancak yıl sonuna doğru kredilerde beklenen düşmeyle birlikte 2014 yılında ilk ve ikinci çeyreğinde satışların artacağı öngörülüyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları da hız kazandı. Sıfır binalar yapılmaya başlandı. Bunların hızlı geri dönüşleri olacağını düşünüyorum".

http://www.yapi.com.tr/haberler/vatandas-ev-alirken-ayagini-yorganina-gore-uzatti_113791.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!