Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Vatandaşlara ‘Rant’ Verelim, Kentsel Dönüşümü Sağlayalım

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, kentsel dönüşümün vatandaşa rant sağlanarak gerçekleşebileceğini söyledi. Ağaoğlu, “Vatandaşın 10 bin liralık gecekondusu 50 bin liralık konuta dönüşürse, bu rant da ona yansırsa, o zaman kentsel dönüşüm hızla sağlanır” dedi.

Hürriyet Gazetesi
Vatandaşlara ‘Rant’ Verelim, Kentsel Dönüşümü Sağlayalım

İnşaat sektöründe, hayata geçirdiği ‘My’ (benim) konseptli projeleriyle ‘markalı konut’ kavramının gelişmesinde büyük payı olan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, toplamda 11 bin 700 konut bulunan farklı projeleri yürüttüklerini belirterek, “Elimde 30’dan fazla arsa daha var. Bu arsalarda da, en az 15 bin konut yapılır. 5 yıllık iş planım hazır, 15 yıllık da arsa stokum var. Sadece belki bazı projeleri öne çekebiliriz” diye konuşuyor.

Yüzde 80’ini 3 ayda satarım

“Konutta sloganım hızlı satış, hızlı teslimat” diyen Ali Ağaoğlu, İstanbul-Bahçelievler’deki 1220 konutluk My City’de 1100 daireyi krizin Türkiye’yi en çok etkilediği Şubat 2009’da 3 günde sattıklarını belirtiyor. Şubatta temeli atılan Ispartakule My Town’da ise hem inşaat, hem konutların bitmek üzere olduğunu söyleyen Ağaoğlu, bu ay satışa çıkacak İkitelli-Ayazma’daki My World Europe için de iddialı: “3 bin 100 konutluk projede, 2-3 bin lira taksit ödeyebilen aileler çok iyi yerden, çok nitelikli daire alabilir. Arazi, TEM ile Atatürk Olimpiyat Stadı arasında. Bölge iyi, fiyat iyi, proje iyi, ödeme şartları iyi. Yüzde 80’ini yıl sonuna kadar satarız.”

Hangi dairelere talep var

Halen; Batı Ataşehir’deki toplam 3 bin 636 konutluk My World’de çok az sayıda dairenin satışının sürdüğünü hatırlatan Ali Ağaoğlu, merkez Ataşehir’de ise My Towerland’de 2 bin 535 daireden yüzde 30’unu da sattıklarını belirtti. Ağaoğlu, “Ataşehir’de, Ispartakule veya Bahçelievler’deki kadar hızlı, leblebi gibi daire satmayı zaten beklemiyordum” dedi.

Dönüşümü sağlarız

Ağaoğlu, kentsel dönüşüm konusunda ise şunları söyledi: “Bizim bir hedefimiz de C gelir grubuna, orta gelirliye proje üretmek. Çünkü piramidin önemli bölümünde onlar var. Devletin elinde inanılmaz arsa stoku var. Bunların çoğu işgal altında. Devlet burada kentsel dönüşüm planları yapıp özel sektöre açmalı. Gecekondusu 10 bin lira ederken, hemen yakınında iyi bir projedeki ev 50-100 bin lira yaptığını görürse ikna olur. Oradaki insanlara ‘Bu ev 10 lira, ben sana 50 liralık ev yapıyorum’ diyeceksin. Vatandaşa rant vererek bu iş olur. Vatandaşına rant vermekten korkan tek devlet Türkiye. Kişiye değil, bölgeye ve insanlara rant vermekten korkmayalım. Yerel yöneticileri yetkilendirmek lazım. ”

Bölge 5 bin doları görür

MY Towerland arazisinin, Ataşehir’de son kalan kıymetli arazilerden birinde yükseldiğini aktaran Ali Ağaoğlu, şunları söyledi: “Bugün metrekaresini 4-5 bin liraya alınan evler, birkaç sene sonra metrekaresi 5 bin doları görecek. Ataşehir şu anda Avrupa’da, en güzel şehirleşmenin olduğu ve örnek gösterilen bir yerleşim. Avrupa’daki 12-13 üniversiteden öğretim görevlileri ile birlikte, öğrenciler Ataşehir’e geliyor, konut projelerinde staj görüyor. Bugünkü inşaat teknolojisiyle yapılan konutlar asırlarca yaşayacak kalitede. Ataşehir’de sosyal yaşantı da tüm fonksiyonları ile gelişiyor, bölge değerleniyor. 20-30 yıllık binalarda bile metrekare fiyatları 2 bin 500-3 bin lira. Sadece değeri artacağı için değil, yaşanılacak projeler olduğu için alım öneriyorum. Ayazma bölgesi de çok gelişecek, değerlenecek. Orada Bahçelievler’deki kadar hızlı olmasa da iyi satış bekliyorum. Bahçelievler’de paşinatı yüzde 1’de tuttuk, ‘kalanı daire tesliminde’ dedik. Ayazma’da benzer kampanya olacak.”

Seyrantepe’de paramız 2.5 yıl bağlı kaldı, ben de arsayı iade ettim

Seyrantepe’de, Galatasaray için yapılan Türk Telekom Arena Stadı’nın bitişiğindeki Emlak Konut arazisinde 2.5 sene önce hasılat paylaşımı ihalesini aldığını ve Türkiye’nin en büyük binasını yapmak üzere proje çizdirdiğini bildiren Ali Ağaoğlu, “Fakat imar sorunu çözülemedi. Halen de çözülmüş değil. Ben de daha fazla beklemek istemedim, arsayı iade ettim. Bürüncemede kalan işi sevmem” dedi. Proje için yaptığı harcamanın da çöpe gittiğini söyleyen Ali Ağaoğlu, şöyle devam etti: “Başladığım işi en kısa sürede bitirmek istiyorum. 2.5 sene sadece imar planı bekledik. Belki birkaç sene daha bekleyecektik. Yarım işi sevmem. Zaten, 10 tane yarım iş, bir bütün yapmaz. Zaten bizim bölgede (Ayazağa) başka arazimiz var. Elimde de 30’un üzerinde arsa var. Hepsi bekliyor. 11 bin 700 konutluk projemiz var. Onlara ve yeni projelere yoğunlaşacağız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/vatandaslara-rant-verelim-kentsel-donusumu-saglayalim_82540.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!