Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Venezuela'dan, Türkiye'ye, ''Konut Karşılığı Petrol'' Teklifi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Taner Bakanı Yıldız ile Venezuela Enerji ve Petrol Bakanı Rafael Ramirez’in gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Ramirez, Bakan Yıldız ile enerji konularını görüştüklerini, ülkesinin çok sayıda konuta ihtiyaç olduğunu, inşaat sektöründe iyi durumda olan Türkiye'den de konut yapması karşılığı, petrol

yapi.com.tr / AA
Venezuela'dan, Türkiye'ye, ''Konut Karşılığı Petrol'' Teklifi

Fotoğraf: Leyla Ataman Özel

Enerji ve Tabii Kaynaklar Taner Bakanı Yıldız ile Venezuela Enerji ve Petrol Bakanı Rafael Ramirez’in gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Ramirez, Türk heyetini ülkesinde görmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bakan Yıldız ile enerji konularını görüştüklerini anlatan Ramirez, ülkesinin çok sayıda konuta ihtiyaç olduğunu, inşaat sektöründe iyi durumda olan Türkiye'den de konut yapması karşılığı, petrol veya petrol ürünleri verilebileceği konusunda Bakan Yıldız'a bir teklif götürdüklerini kaydetti.

Enerji Bakanı Taner Yıldız da, Bakan Ramirez ile çok verimli ve güzel bir toplantı yaptıklarını, Venezuela ile Türkiye arasında geliştirilebilecek iş imkanları üzerinde konuştuklarını ifade etti.

Türkiye'nin müteahhitlik hizmetlerinde, Çin'den sonra dünyada ikinci sırada yer aldığına işaret eden Yıldız, Venezuela'nın konut ihtiyacının bir kısmının hem TOKİ, hem de Türk özel sektörü tarafından karşılanabileceğini dile getirdi.

Petrol çeşitliliği açısından Venezuela önemli

Dünyada petrol fiyatlarının giderek arttığına dikkat çeken Yıldız, 'Türkiye'nin ihtiyacının uygun fiyatlarla karşılanabilmesi için şu andaki pazar dışında bazı başka ülkelerle de görüşmelerin olduğunu aktararak bu ülkeler arasında en önemlilerden bir tanesinin Venezuela olduğunu belirtti. "Doğru bir vizyonla kurumsal bir işbirliği kurulabilir diye düşünüyoruz'' diyen Yıldız, ülkede ispatlanmış rezervler üzerinde TPAO veya TPIC'in petrol üretme faaliyetlerinde bulunabileceğini ve bu konuda halen iki blok üzerinde anlaşma çalışmalarının sürdüğünü anlattı. Yıldız, ''Bu blokları bu ülkenin kamu şirketi ile beraber de yapabiliriz, üçüncü bir ülkeyi ortak da alabiliriz. Güney Afrika ile bu hususta çalışmalarımız olabilir'' diye konuştu.

Yap konutu al petrolü

Bakan Ramirez'in, petrokok ve kömür konusunda cazip fiyat teklif edebileceklerini söylediğini de ifade eden Yıldız, bu konuların da iki ülke teknik heyetlerinin inceleyeceğini bildirdi.

Bir diğer konunun da Venezuela tarafının konut karşılığı petrol teklifi olduğunu söyleyen Yıldız, şunları söyledi:

''Sayın Ramirez, özellikle Caracas'ın bir kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu, Türkiye'yi ziyareti sırasında bu konunun dikkatlerini çektiğini söyledi. Yaklaşık 2 milyon adet konut ihtiyaçları olduğunu ve yıllık minimum 150 bin konut yapmak istediklerini belirttiler. Sayın Chavez de bu konuyla alakalı sayın bakanı görevlendirmiş. Bu konut ihtiyacının bir kısmının petrol karşılığı olarak Türkiye'nin yapabileceğini söyledi. Eğer biz bunu yapabilirsek döviz ve para kısmını da ortadan kaldırmış olacağız. Yani bir barter sistemiyle petrol karşılığı konut.

Petrol karşılığı konut teklifini onlar getirdi. Yani (herhangi bir para konuşmaksızın, maliyetlerimizi ortaya koyarız, fiyatlandırmaları çıkarır ve bu karşılıkla yaparız) dediler. Ben de buna sıcak bakabileceğimizi söyledim. Böyle bir barter önemli olabilir ve Venezuela ile biraz sıradışı bir ilişki kurulabilir''.

Venezuela'nın teklifini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ileteceğini ve Bakanlar Kuruluna bilgi vereceğini kaydeden Bakan Yıldız, ''Ben bazı zorluklar olmasına rağmen çok iyi sonuçlar çıkabileceği kanaatine sahip oldum. Enerji girdimizi düşük fiyatlarla elde etmek istiyoruz, bu bizim için önemli'' diye konuştu.

Venezuela'nın kentsel dönüşüm çerçevesinde çok fazla elden geçirilmesi gereken konutu bulunduğunu ifade eden Taner Yıldız, Venezuela tarafının Türkiye'deki kentsel dönüşüm modelini çok beğendiğini söylediklerini vurguladı.

TOKİ görüşmelere başladı

Bu arada Venezuela'nın teklifi üzerinde Türk heyetinde bulunan TOKİ Şube Müdürü İbrahim Yeşilyurt, Venezuela Konut Bakanlığı ile görüşmelere başladı.

Metrekare karşılığı petrol olarak konunun ele alındığını belirten Yeşilyurt, ''İlk olarak 10-15 bin konutluk bir yer gösterecekler. Çimentonun tamamını, demir-çelik ürünlerinin de yüzde 80'ini piyasadan, iç piyasadan temin edebileceklerini söylediler. İnşaat maliyetlerine bakacağız ve bir maliyet ortaya koyacağız'' dedi.

Caracas, Güney Amerika'nın en büyük gecekondu şehri olarak tanınıyor. Yaklaşık 5 milyon kişinin yaşadığı şehrin 3'te 2'sinin gecekondu olduğu belirtiliyor. Ülke yönetiminin gündeminin ilk sırasında kentsel dönüşüm bulunuyor. Ülkenin Türkiye'nin dışında Brezilya, Çin gibi ülkelerin müteahhitleriyle de konut yapımı konusunda görüşmeler yaptığı ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/venezueladan-turkiyeye-konut-karsiligi-petrol-teklifi_85233.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!