Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Veresiye Çöp Dökülür!

Trabzon'un Sürmene İlçesi Kutlular mevkiindeki depolama alanına çöp döken ancak borç batağında yüzen belediyeler, döktükleri çöpün karşılığı olan ortaklık payı, katılım payı ve katı atık bertaraf borçlarını ödeyemiyor. Belediyeler, "Biz bu borcu ödeyemeyiz, taksitlendirme yapın" önerisinde bulundu.

bianet.org
Veresiye Çöp Dökülür!

Trabzon'un Sürmene İlçesi Kutlular mevkiindeki depolama alanına çöp döken ancak borç batağında yüzen belediyeler, döktükleri çöpün karşılığı olan ortaklık payı, katılım payı ve katı atık bertaraf borçlarını ödeyemiyor. Belediyeler, "Biz bu borcu ödeyemeyiz, taksitlendirme yapın" önerisinde bulundu. Trabzon ve çevresinde yayımlanan bölgesel Günebakış gazetesi, projeye dahil olan 88 belediyenin çöp borcunun 2008 yılı sonu itibariyle 4 milyon 861 bin TL iken Şubat 2010'da 6 milyon 795 bin TL'ye ulaştığını yazdı.

Borç Azalmıyor, yükseliyor

En yüksek borç ise iki il belediyesine ait. Trabzon Belediyesi'nin yaklaşık 1,5 milyon TL, Rize Belediyesi'nin ise yaklaşık 1 milyon TL birliğe borcu var. Bölgede katı atıkları düzenli olarak bertaraf etmek amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığı'nın öncülüğünde büyük umutlarla 1997 yılında Trabzon ve Rize İlleri bünyesinde bulunan 86 Belediye ve iki Özel İdaresinden oluşan ve kısa adı TRABRİKAB olan Katı Atık Birliği, belediyelerden tahsilat yapmakta büyük sıkıntı yaşıyor. 29 Haziran 2007'de işletmeye açılan Kutlular mevkiindeki depolama alanı 2014 yılında ömrünü tamamlayacak ve akabinde Araklı Orman Çiftliği'ndeki alan hizmete sokulacak.

Borcu 100 bin TL'yi aşan belediyeler

Trabzon (1 milyon 646 bin TL), Rize (999 bin TL), Araklı (152 bin TL), Of (365 bin TL), Arsin (119 bin TL), Yomra (172 bin TL), Sürmen (206 bin TL), Maçka (144 bin TL), Rize İl Özel İdaresi (132 bin TL), Tonya (107 bin TL), Vakfıkebir (285 bin TL), Beşikdüzü (283 bin TL) ve Çarşıbaşı (103 bin TL).

Belediyeler ödenek sıkıntısı nedeniyle borçlarını ödeyemediğini belirtirken taksitlendirme talebinde bulundular. Meclis ve Vali Dr. Recep Kızılcık, talebi uygun görürken taksit isteyen belediyelerin yazılı müracaatta bulunması halinde gerekli kolaylığın sağlanacağı belirtildi.

Borçları taksitlendirmek için başvuruyorlar

Dörtyol Belediye Başkanı Cevat Birinci, borçların taksitlendirilmesi için Derecik Belediye Başkanı Ali Ulusoy, Doğanköy Belediye Başkanı Kazım Atmaca ve Akpınar Belediye Başkanı Mehmet Ali Değermenci ile ortak önerge vererek taksitlendirme talebinde bulundu. Birinci, "İller Bankası'ndan yapılan kesintilerle belediyeler zaten güç ayakta duruyor. Ancak bir de birliğe kesinti yapılınca ölü bir belediye ortaya çıkıyor. Ölüden nasıl para alacaksınız. En azından bizi hasta şekilde bırakın ki iyileşince borcumuzu ödeyelim. Borcumuz ne kadarsa taksitlendirin biz de kolayca ödeyelim" dedi.

"Çöp hizmetinden yaralanmıyoruz ama borçluyuz"

Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt da, "Henüz bu çöp hizmetinden yararlanmıyoruz ama birliğe borçlu görünüyoruz. Almadığımız hizmetin parasını ödüyoruz. Ayrıca katkı ve katılım payları eski nüfuslara göre yapılmış. Ancak en son açıklanan nüfuslar düşük çıktı. Yeni katkı ve katılım payları bunlara göre yapılsın" dedi.

Trabzon İl Çevre ve Orman Müdürü Fahrettin Ulu da, belediyelerin taksitlendirme taleplerini olumlu şekilde değerlendireceklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/veresiye-cop-dokulur_77656.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!