Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

VERİMDER Anadolu Buluşmaları’nın Beşincisi Bursa’da Düzenledi

Isı yalıtımında doğru malzeme kullanımının önemine de değinilen toplantıda, VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin vatandaşın cebinden çıkacak her bir kuruşun verimli kullanılması için önemli önerilerde bulundu.

yapi.com.tr
VERİMDER Anadolu Buluşmaları’nın Beşincisi Bursa’da Düzenledi

Türkiye’nin dört bir yanında enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliği başlatan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaa-enerji sektörleri ve kanaat önderlerini bilgilendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, her ilde ısı yalıtımı ve enerji verimliliği alanında farklı konuların masaya yatırıldığı Anadolu Buluşmaları, 2019 yılında ise batıdan doğuya Türkiye’nin pek çok ilinde gerçekleştirmeyi planladığı bilinçlendirme toplantılarına Capatect’in katkıları ile devam edecek.  

Samsun, Antalya, İzmir ve Adana’nın ardından “Anadolu Buluşmaları”nın yeni durağı Bursa oldu. Anadolu Buluşmaları ile tüm Türkiye’de enerji verimliliği ve ısı yalıtımı konusunda 7’den 70’e herkesin bilgi sahibi olması için il il gezdiklerini söyleyen VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin; “Yaklaşık bir yıl önce global çapta dünyamızı etkileyen küresel ısınma ve doğal kaynakların korunması ile birlikte bu kaynakların etkin kullanımıyla cari açığın düşürülmesine katkı sağlanması amacıyla kurduğumuz VERİMDER, kısa sürede toplumda kendine yer edinerek kitlelere ulaşmayı başardı. Anadolu Buluşmaları adını verdiğimiz bilinçlendirme toplantıları ile de Samsun’dan Adana’ya pek çok ilimizde enerji verimliliğini arttırmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki yapılarda en fazla enerji kaçağı ısı yalıtımı olmayan binalarda oluyor. Üretilen enerjinin yaklaşık %80’i ne yazık ki boşa gidiyor. Doğaya olan zararın yanı sıra enerji kaybı vatandaşın cebine de olumsuz yansıyor. Tüm bu olumsuzlukları giderebilmek için en önemli ilaç ısı yalıtımı” diye konuştu. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin’in başkanlığında düzenlenen toplantıda, ısı yalıtımı için doğru malzeme seçimi ve sistem standartlarına sahip paket sistem kullanımın önemi toplantıya katılanlar ile detaylı paylaşıldı.

Anadolu Buluşmaları’nın Bursa durağında uzmanların yaptığı açıklamalar üzerinde duruldu. Isı yalıtımı kadar kullanılan malzemenin de ısı yalıtımının performansını etkilediğini belirten uzmanlar ısı yalıtımı uygulaması sırasında yapıştırıcı, sıva, file, dübel, levha, kaplama ve boya gibi birçok çeşitte malzeme kullanıldığını ve bilinçsizce yapılan ya da daha ucuz olsun diye farklı yerlerden alınan malzemelerin, yalıtımın performansını düşürdüğünü belirtiyor. Isı yalıtım sistemlerin birçok bileşenden oluşan kompozit yapılar olduğu için farklı markalara ait malzemelerin kullanılması durumunda uyumsuzlukların ortaya çıktığı ve yalıtımda tam verim elde edilemediği üzerinde de duran uzmanlar, oluşan uyumsuzlukların dış cepheye de olumsuz olarak yansıdığını ifade ediyor.

Isı yalıtımı tek bir yerden paket sistem almanın aynı zamanda tüketiciyi de koruduğunu belirten uzmanlar, farklı üreticilerden alınan toplama yalıtım ürünlerinin kullanımı sırasında bir sıkıntı oluştuğunda, tüketici karşısında ilgili bir muhattap bulamadığını, çünkü hatanın hangi malzemeden kaynaklandığını kimi zaman bulmak zor olduğunu vurgularken, tek bir üretici ya da hizmet sağlayıcıdan tedarik edilen yalıtım malzemelerinde sıkıntı olduğu zaman sistem garantisi vatandaşın hem cebini hem de yalıtım sistemini koruduğunu ifade ediyor. VERİMDER, özellikle merdiven altı üreticiden uzak durulmasını gerektiğini de vurgulayarak, daha uygun ve hesaplı olacağını söyleyip, vatandaşı dolandıran kişilere karşı mutlaka kurumsal ve bilinen markalar ile çalışmanın da önemine değindi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/verimder-anadolu-bulusmalarinin-besincisi-bursada-duzenledi_171127.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!