Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vestas, Ortadoğu ve Doğu Avrupa'yı Türkiye'den Yönetecek

Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda (BDT) büyüme kararı alan rüzgâr türbin üreticisi Vestas, bu ülkeleri Türkiye’den yönetecek. Kuruluş, yapacağı işlere bağlı olarak önümüzdeki dönemde Türkiye’de fabrikada kurmayı planlıyor.

Radikal Gazetesi
Vestas, Ortadoğu ve Doğu Avrupa'yı Türkiye'den Yönetecek

Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda (BDT) büyüme kararı alan rüzgâr türbin üreticisi Vestas, bu ülkeleri Türkiye’den yönetecek. Kuruluş, yapacağı işlere bağlı olarak önümüzdeki dönemde Türkiye’de fabrikada kurmayı planlıyor. Türkiye’nin rüzgar bakımından dünyanın en verimli ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Vestas Türkiye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Neyzi, “Türkiye dünyada rüzgârın en bol olduğu ülkelerden biri. Bu potansiyel Türkiye’yi üs seçmemize neden oldu” dedi.

Tüm dünyada enerji ihtiyacının gittikçe artığını ve Türkiye’de Vestas’ın rüzgâr santrali kurulumunun 275 Megavat’a (MV) ulaştığını kaydeden Neyzi, “2009 yılında 300 MV gücünde rüzgâr santrali kurulumuna ulaşmayı hedefliyoruz. Çünkü Türkiye’de bu potansiyel var. Türkiye pazarına ilk defa 1984 yılında Yaşar Grubu’nun Çeşme’de kurduğu rüzgâr santrali ile adım attık. Bugün Aksa, Sanko, Borusan, Akenerji ve Güriş firmalarının santrallerinde Vestas ürünleri bulunuyor” dedi.

Enerji açığı yüksek

Türkiye’de enerji açığının çok fazla olduğunu söyleyen Neyzi, 2023 yılında Türkiye’nin 20.000 MV rüzgâr enerjisi kapasitesine ulaşmayı hedeflediğini, bunun için yılda 2 bin MV’lik yatırımın şart olduğunu ifade etti. Bu yatırımı yapmak için de her yıl 2 milyar harcanması gerektiğini dile getiren Neyzi, “Yeni yatırım yeni istihdam da demek. Ancak tüm bunların olması için Yenilebilir Enerji Kanunu’nun bir an önce çıkması ve yeni lisansların verilmesi gerekiyor” diye konuştu. Neyzi sözlerine şöyle devam etti: “Danimarka merkezli Vestas’ın 63 ülkede faaliyeti var. Şu anda Vestas’ın rüzgâr türbinlerinin kapasitesi dünya çapında 38.000 MV’a ulaştı. Bunun  3’te 1’i Vestas’a ait.”

Cirosu 7 milyar avroya çıkacak

Rüzgâar türbini alanında küresel pazarda yüzde 28’lik payı olan Vestas’ın geçen yıl 6 milyar avro ciro yaptığını kaydeden Mehmet Ali Neyzi, “2009 yılında 7 milyar avro ciro hedefliyoruz” diye konuştu. Mehmet Ali Neyzi, 2015 yılı ciro hedeflerini 15 milyar avro olarak açıkladı. Petrolün gelecekte dünyanın enerji ihtiyacına yetmeyeceğini ve bu kapsamda rüzgâr türbinlerinin enerji kaynaklarına alternatif olacağını kaydeden Neyzi, “Türkiye’de çok yaygın kullanılmasa bile, dünyanın birçok ülkesinde rüzgâr enerjisi kullanılıyor. Türkiye rüzgâr bakımından zengin bir ülke. Toplam elektrik enerjisi tüketiminin Türkiye’de en az iki misli rüzgârdan sağlanabilir. Çünkü rüzgar temizdir” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/vestas-ortadogu-ve-dogu-avrupayi-turkiyeden-yonetecek_74031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!