Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Veysel Eroğlu Kaplumbağa Rafet’le Yüzleşti

5’inci Dünya Su Forumu’nda sivil toplum kuruluşlarının stantlarını gezen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı nedeni ile nesli tehlike altına giren Kaplumbağa Rafet ile yüzleşti. Doğa Derneği yetkilileri Eroğlu’nun savunucusu olduğu Ilısu Barajı’nın Kaplumbağa Rafet’i, bölgedeki diğer canlı türlerini ve Hasankeyf’i nasıl yok edeceğini

yapi.com.tr
Veysel Eroğlu Kaplumbağa Rafet’le Yüzleşti

5. Dünya Su Forumu’nda sivil toplum kuruluşlarının stantlarını gezen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı nedeniyle nesli tehlike altına giren Kaplumbağa Rafet ile yüzleşti. Doğa Derneği yetkilileri Eroğlu’nun savunucusu olduğu Ilısu Barajı’nın Kaplumbağa Rafet’i, bölgedeki diğer canlı türlerini ve Hasankeyf’i nasıl yok edeceğini anlattı.

Antik kent Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu projesi dünyadaki en tartışmalı baraj projelerinden biri. Projenin doğa, kültürel miras ve insanlar üzerinde ağır etkileri olmasına rağmen Veysel Eroğlu bugüne kadar projede geri adım atmadı. Veysel Eroğlu’nun sürekli yinelediği Hasankeyf'in yok olmayacağı, arkeolojik park sayesinde tersine daha iyi korunacağı yönündeki söylemlerini bilim adamları açık ve net bir şekilde kabul edilemez buluyor ve Ilısu Barajı yapıldığı takdirde Hasankeyf’ten geriye hiçbir iz kalmayacağını belirtiyor. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr Zeynep Ahunbay konuyla ilgili yaptığı açıklamada  "Ilısu Barajı'nın projesi Hasankeyf'in varlığını düşünmeden şekillenmiş. İş işten geçtikten sonra herkes durumu anlayacak, fakat ortada kurtarılacak bir şey kalmayacak. Arkeolojik Park içinde yer alacak anıtlar, asıllarının birer kopyasından öteye gidemeyen yeniden yapımlar olacaktır" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/veysel-eroglu-kaplumbaga-rafetle-yuzlesti_67560.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!