Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Villa Esche Yeniden Yaşam Buldu

Üç yıl süren restorasyonun ardından Art Nouveau'nun başyapıtlarından Saksonya'da Chemnitz'deki Villa Esche ziyarete açıldı. 1903'te mimar Henry van

Yapı Dergisi
Villa Esche Yeniden Yaşam Buldu

b>Üç yıl süren restorasyonun ardından Art Nouveau'nun başyapıtlarından Saksonya'da Chemnitz'deki Villa Esche ziyarete açıldı. 1903'te mimar Henry van de Velde tarafından yapılan Villa Esche'nin onarımı için 6 milyon Euro'dan fazla para harcandı.
Belçikalı sanatçı Henry van de Velde (1863-1957), Herbert Esche'den bir villa siparişi aldığında zaten ünlü bir dekoratör ve mobilya tasarımcısıydı. Büyük bir tekstilci olan Esche, van de Velde'nin mobilyalarıyla döşenmiş bir evde yaşıyordu; ancak bu mobilyaların ruhuna uygun, aynı ilkelerle inşa edilmiş bir ev istediğini söyledi. Mobilyalarla, yaşadığı apartman dairesinin bayağı atmosferi arasındaki uyumsuzluktan sıkılmıştı.
Esche'nin tanıdığı yaratı ve para harcama özgürlüğü sınırsızdı. Henry van de Velde o güne kadar yalnızca Brüksel ve Hollanda'da dört ev yapmıştı. 1903'te 1500 metrekarelik devboyutlu bir konut için kayıtsız şartsız yetki aldı; eve bitişik bir garaj ve sera da yapılacaktı. Ayrıca proje "Gesamtkunstwerk" idealine uygun olarak içmekân tasarımı, mobilyalar ve bahçe düzenini de kapsıyordu. Esche Ailesi 1904'te eve taşındı. 1945'te Sovyetler Birliği ordusunun şehre girmesiyle Herbert Esche evi terketti ve kızıyla birlikte İsviçre'ye sığındı. Villa askeri karargâh olarak ve Doğu Alman Gizli Polis teşkilatı Stasi tarafından kullanıldı.
Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin ardından sahiplerine iade edilen ev satışa çıkarıldı. 1998'de yerel yapı kurumu GGG, yapıyı onarıp kamuya açma işini üstlendi. Villa Esche'nin müze, konser salonu, konferans salonları ve restorana dönüştürülmesi planlanıyor.

Nem ve kötü kullanım nedeniyle büyük hasar gören yapıda içmekân süslemeleri büyük ölçüde kaybolmuş olsa da dış görünüm ve iç mekân planında değişiklik yapılmadığı görüldü. Ayrıca büyük bir mobilya koleksiyonu 1990'da Chemnitz kenti tarafından sahiplenilmiş ve yerlerine yerleştirilmeleri için evin onarımının tamamlanması bekleniyordu. Kaybolan ayrıntıların yeniden üretilmesinde ise özellikle yakın plandan çekilmiş çok sayıda fotoğrafı içeren kapsamlı bir arşiv büyük ölçüde yardımcı oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/villa-esche-yeniden-yasam-buldu_3241.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!