Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Villaların Yanı Başında Yoksulların Su Sefaleti

Maden mahallesi’nde villaların her türlü ihtiyacını karşılayan belediye, su ve altyapı sorunlarına çözüm isteyen mahallelilere suçlu muamelesi yapıyor.

Evrensel Gazetesi/Sevim Kahraman / Eylem Lodos
1 Villaların Yanı Başında Yoksulların Su Sefaleti

aden mahallesi’nde villaların her türlü ihtiyacını karşılayan belediye, su ve altyapı sorunlarına çözüm isteyen mahallelilere suçlu muamelesi yapıyor.

Sarıyer Maden Mahallesi’nde villaların bütün ihtiyacını karşılayan belediye, su ve altyapı sorunlarına çözüm isteyen mahallelilere suçlu muamelesi yapıyor.

Yanı başlarındaki villaların her türlü ihtiyacının karşılandığını, ancak kendilerine gelince suçlu muamelesi yapıldığını söyleyen mahalleliler, su ihtiyaçlarını tankelerden ve yanıbaşında kirli suların olduğu kuyulardan karşılıyor. Defalarca belediyeye başvuran mahalleliler, ‘Bize mi sordunuz oraya ev yaparken, siz yasa dışısınız’ yanıtını aldıklarını söylüyorlar. Seçimlerin yaklaştığı bu günlerde tankerlerle suyun geldiğini belirten mahallelilerden Canset Malkoç, “Susuzluktan çocuklar, kadınlar mikrop kapıyor; vücudumuz yara oluyor. Doktorun yanına gitmeye utanıyoruz. Buraları satıp 24 yıldır varımızı yoğumuzu döktüğümüz evlerimizden bizleri atacaklar” diye dert yanıyor. Evlerini su bastığı zaman yardım için belediye başkanını aradıklarını ve 3 gün sonra yardım geldiğini ifade eden Malkoç, “Burayı sel bastığında sadece muhtar geldi, bizi dinledi. Sonra da bırakıp gitti. Belediye başkanı ise gelmedi” dedi. Evlerinin üst tarafında villalar olduğu için yol yapımına özen gösterildiğini söyleyen Malkoç, “Buraya yol yapıldı ama onu da villalar için yaptırdı. Bize yaptırmadı” diyor. Malkoç, tankerle 30 eve su dağıtıldığını, fakat bazen banyo yapmaya su bulamadıklarını vurgulayarak “Biz hayvan gibi yaşamaya alışık değiliz, biz de insanız” diye ekliyor.

‘Bana mı sordunuz?’
Dereiçi Sokak Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Doğan, “25 yılı geçti burada ikamet edeli. Bu süre zarfında belediye bizim sorunlarımızla ilgilenmedi. İnsani ihtiyaçlarımız olan su ve kanalizasyon sorunlarımızı çözmedi”dedi. ‘Bana mı sordunuz oralara yerleşirken, siz yasadışısınız’ suçlamalarıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Doğan, Pelikan Evleri’yle, Boğazkent Evleri ve Gülgensu’nun konumu neyse, kendilerinin konumlarının da aynı olması gerektiğini söyledi. Anayasa’da bütün insanların eşit olduğunun yazdığını belirten Doğan, “Ama burası, kimin eşit kimin eşit olmadığını gösteriyor” şeklinde konuştu. Doğan, kanalizasyonların açıkta aktığını, oraya konan sineğin yemeklerine ve çocuklarının ellerine konduğunu, hijyenik olmayan koşullarda pislik içinde olan tankerlerden hortumlarla su aldıklarını belirtti.

Belediyenin tankerlere boşalttığı suyu hortumlarla eve alıp ihtiyaçlarını giderdiklerini söyleyen Doğan, bu konulara Belediye Başkanı Yusuf Tülün’ün ilgi göstermediğini ifade etti. Doğan, “Başbakan, ‘Köy-mahalle hiçbir ücra köşe susuz, yolsuz, kanalizasyonsuz kalmayacak’ diyor ama medeniyetlerin ve kültürlerin başkenti olmaya aday gösterilen İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bir mahalle susuz, yolsuz, kanalizasyonsuz” dedi.
Yağmur yağdığında evlerini sel bastığını söyleyen Suzan Güldalı ise “Derenin olduğu yere altgeçit istiyoruz, sitelerin kanalizasyonu neredeyse üzerimize akıyor” dedi. Menekşe Gülünç ise “Altyapı yok, su yok, kanalizasyon yok. Hep hasta oluyoruz; yüzümüz, gözümüz, ellerimiz yara oluyor” diyerek dertlerine çözüm beklediklerini ifade ediyor.

Nezaket Kıranoğlu, villaların kanalizasyonun döküldüğü yerin tam altında oturduğunu belirterek defalarca su baskını nedeniyle şikayette bulunduklarını ve yardım istediklerini aktardı. Kıranoğlu, “‘Size malzeme vereceğiz’ dediler ama her defasında geçiştiriyorlar” diye konuştu.

Diğer yandan suyun kesileceğinden emin olarak bahar ayında halı yıkayan Güler Umay, “Bahar ayında temizlik yapıyorum ne yapayım. Yaz geliyor, kir içinde kalacağız. Tanker ise 2 ayda bir geliyor, biz de o korkuyla temizlik yapıyoruz. Hatta sobalar hâlâ kurulu olmasına rağmen badanamızı yaptık” diyerek su kesilmesi korkusuyla tedbir aldıklarını belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/villalarin-yani-basinda-yoksullarin-su-sefaleti_53547.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • buna karsi yapilacak cok cozumler var ama insanlar bir olupta sesini duyurmakta gucluk cekiyolar, ya da bilerek seslerini duyurmuyolar, yarin birgun evleri de yikacaklar, sokakta yatacaklar. kars mahallesi insanlarinin cok sorunu var ama bu sorunlar 2-3 kisi ile cozulmez herkesin bir olmasi gerekir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!