Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Viyana'nın Üçte Biri Çöple Isınıyor

Ana teması ''çevre ve çevre teknolojileri'' olarak belirlenen ve 8-18 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenecek olan 80. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF) partner ülkesi Avusturya, fuarda çevre teknolojileri ve çevre koruması konusunda özel tanıtımlar yapacak.

yapi.com.tr / AA
2 Viyana'nın Üçte Biri Çöple Isınıyor

Fotoğraf: Halil Hüner

Ana teması ''çevre ve çevre teknolojileri'' olarak belirlenen ve 8-18 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenecek olan 80. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF) partner ülkesi Avusturya, fuarda çevre teknolojileri ve çevre koruması konusunda özel tanıtımlar yapacak.

Viyana Belediyesinin davetlisi olarak bu ülkeye giden İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden (İGC) bir grup gazeteciyi kabul eden Viyana Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Erich Hechtner, Türkiye'nin ekonomisi, turizmi, gıda ve tarım sektörü ile önemli bir ülke olduğunu bildirdi.

Türk kökenli yatırımcıların Viyana'ya önemli katkılar sağladığını belirten Hechtner, Viyana Belediyesinin, şehir altyapısı, ulaşım, barınma, ısınma gibi bir çok alandan sorumlu olduğunu söyledi.

Viyana'nın İzmir'e oranla daha küçük bir kent olduğunu ifade eden Hechtner, şunları kaydetti:

''Türkiye ile kültürel ilişkilerimiz çok iyi. Türkiye büyük bir pazar. Viyana'da birçok şirket bize, önümüzdeki süreçte Türkiye ile çalışmak istediğini bildirdi. Viyana yenileniyor. Viyana yenilenirken çevreye doğaya uyumlu gelişiyor. İEF'in ekonomik ve halka yönelik bir fuar olduğunu biliyoruz. Viyana Belediyesi bütün hizmetleri kendi kendi yapıyor. Eğer bir şirketin yapması gereken bir işse, belediye o şirketi kendisi için kuruyor. Bütün iş ve hizmetin tamamı Viyana Belediyesine aittir. Kesinlikle özel bir şirkete bu tür işler verilmiyor''.


Fotoğraf: Halil Hüner

Dr. Erich Hechter, Avusturya'nın, özellikle çevre konusunda uzmanlaşmış birçok firmayla İzmir fuarına katılacağını anlattı.

Viyana Belediyesi adına Viyana Eyalet Bakanı Stadtrat Dr. Michael Ludwig'in, İEF'in açılış gününde saat 20.00'da Türk yetkililerin de katılımıyla Viyana Belediyesinin standının açılışını yapacağını dile getiren Dr. Hechter, standta çevre teknolojileri ve Viyana Şehri'nin tanıtımının yapılacağını vurguladı.

Viyana Belediyesi'nin bir şirketi olan Tina Viyana Şehir Teknolojileri ve Stratejileri bölümünün özellikle yeşil teknoloji konusunda tanıtım yapacağını hatırlatan Dr. Hechter, şu bilgiyi verdi:

''Tina sergisi olarak adlandırılan bu tanıtımda, Viyana'daki az enerjiyle çalışan binaların teknolojilerini İzmir'e de tanıtmak istiyoruz. Tina, yeşil teknolojiyi bütün dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bu sergi İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye çalışanları için çok önemli. Yani Viyana Belediyesi, elinde bulunan yeşil teknolojiyi nasıl kullandığını, nasıl doğayı kirletmeden insan hayatının sürdürülebileceğini anlatacak. Sanayi için kullanılabilecek plastik, çam, kağıt ve benzeri ürünler tekrardan kullanılmak üzere ayrılıyor. Diğer çöplerin tamamı yüksek ısı altında yakılıyor. Tina şirketi bu konuda dünya üzerinde çalışmalarını sürdüren bir şirkettir. Ve İzmir'in de çevreyi kirletmeden ve nasıl ısınabileceği anlatılacak''.


Fotoğraf: Halil Hüner

Çöpler yakılıyor, kent ısınıyor

Dr. Hechter, Viyana'da çöplerin ayrı ayrı toplandığını, işleme, ayrıştırma ve yakma merkezlerinde bunların kentin ısınması, toprağın gübrelenmesi ve sanayiye hammaddeye dönüştürüldüğünü açıkladı.

Yeşil teknolojiyi her alanda kullanmak için çalışma yürüttüklerini belirten Dr. Hechter, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Viyana'daki evlerin 3'te 1'i sıcak su sistemiyle ısınıyor. Bu suyu kentimizdeki çöpleri yaktığımız 4 merkezden sağlıyoruz. Binaların ısınmasında kullanılan su sürekli devir daim ediyor. Yani aynı sıcak su şehrin her yerinde dönerek şehri ısıtıyor. Ayrıca ikinci bir sistemde temiz su ısıtılarak evlerde kullanılıyor. Bunlardan 3'ü çöplerin normal olarak yakılmasıyla gerçekleştiriliyor. Diğeri ise hastane ve sanayi ürünlerini yakıyor. Yeni yapılan evlerde ise az enerjiyle binayı ısıtmak, soğutmak ve temiz hava taşınması için sistem oluşturduk. İyi yalıtımı yapılmış binayı özel bir sistemle ısıtılıyoruz. Böylelikle yıllık metreküp başına düşen 20 litre mazot yerine bir litre mazot kullanılıyor''.


Fotoğraf: Halil Hüner

Dr.Hechter, İEF'de özellikle klasik müzik ve kültürel çalışmalar yapılacağını, Viyana'nın geleneksel müzikleriyle, caz ve çeşitli türlerden örnekler sunulacağını, Avusturya yemekleri ve içeceklerinin tanıtılacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/viyananin-ucte-biri-cople-isiniyor_88593.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • 2008 yılında izmir büyükşehir belediyesi çevre dairesine başvurarak, şehrimizin bilinen çimento fabrikasının atıkları değerlendireceğini, bilhassa sağlık atıklarının küçük bir ekleme ile gömülerek çevreye zarar vereceğine yakılarak enerjiye çevrilebileceğini, araştırır çalışırlarsa hergün 15 ton sağlık atığının toprağa gömülmeyeceğini defalarca tartıştım. hiç umursamadılar hala da umursamıyorlar. Yeni bir şey bulunmuş gibi basın toplantıları, avusturya turları düzenleyen belediye bakalım ne zaman gerçekten çevreci somut bir işe başlayacak. sayabildiğim, 3 yıldır havanda su dövüyoruz... saygılarımla YANITLA
  • Yarım asırdır söyledik ama anlaşılmak istenmiyoruz. 1963 yılında İzmir fuarında Fransız pavyonunda Fr. Mühendis Pratt çöp fabrikalarının tanıtımını Sofrany Firması adına yapmıştı. İTÜ öğretim üyesi Beyaz Rus Kosti Pakker hocamız ile az uğraşmadık. İstanbul çöpünün raporundaki bir maddeye takılarak iş alaya alındı. O gün için İstanbul çöpünden bir yılda 200 kg kadar altın üretileceği yazılı idi. Rapor çok ciddi bir araştırmanın mahsulu idi. Diğer ülkelerin neler yaptığını görmek için nerdeyse tüm belediye meclisi üyelerinden özel çöp heyetleri teşekkül ettirilerek araştırma gezisi tertiplendi. Heyet ilk iki günden sonra Avrupa'da kaybolmuş ve gazetelerin manşetlerine konu olmuştu. O gün Belediye başkanı merhum ve mümtaz insan Haşim İşcan çaresizlik içinde inanmışlığını ispatlarcasına; bugün Altunizade'de Avrupa Konakları arazisinin olduğu yerde, bir prototip çöp fabrikasının yapımını sağlamıştı. Avrupa Konakları yapılana kadar atıl halde duran bu tesis de sonunda yok edildi. Allah bu şehri akıl sahiplerine teslim etsin demekten başka çare kalmadı anlaşılan. Yeni bir etkinliğin akıllı adamların gözlerini açmasına sebep olması dileğim ile... YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!