Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vortvots Vorodman'ın Dönüşümü, Diğer Kiliseler için Örnek Oluşturacak

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, planı saray mimarı Kirkor Amira Balyan ile Devlet Garabet tarafından yapılan ve 14 Ekim 1828'de ibadete açılan Kumkapı'daki Surp Vortvots Vorodman Kilisesi'nin restorasyonu için çalışmalara başladı. Restorasyon çalışmasının ardından kültür merkezine dönüştürülecek olan anıt yapı, bir katedral (Meryem

yapi.com.tr
Vortvots Vorodman'ın Dönüşümü, Diğer Kiliseler için Örnek Oluşturacak

EM>Kumkapı'daki Surp Vortvots Vorodman Kilisesi, kültür merkezi olacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, planı saray mimarı Kirkor Amira Balyan ile Devlet Garabet tarafından yapılan ve 14 Ekim 1828'de ibadete açılan Kumkapı'daki Surp Vortvots Vorodman Kilisesi'nin restorasyonu için çalışmalara başladı. Restorasyon çalışmasının ardından kültür merkezine dönüştürülecek olan anıt yapı, bir katedral (Meryem Ana) ve iki şapelden (Surp Haç ve Surp Vortvots Vorodman) oluşan yapı kompleksi bünyesinde yer alıyor.

Kumkapı'da varlığı bilinen 3 Ermeni kilisesinden biri olarak 1641'den bu yana Patrikhane kilisesi olarak hizmet veren, 1940'lı yıllarda zincir ve halat fabrikası olarak kullanılan kilise, Varto ve Lice depremleri sırasında, barınma ihtiyacını karşıladı.

Yıllardır atıl durumda olan kilise, restorasyon sonrasında, sanatsal etkinlikler ve mimarlık yoluyla yeniden keşfedilecek.
    
Şehrin yeni kültür odaklarından biri olması hedeflenen kilisenin kültür merkezine dönüştürülmesinin, diğer kiliseler için de mimari örnek oluşturması amaçlanıyor.

Dini bir yapının, kullanıcıları değişmeden, sahiplerinin rızası ile dönüşümü İstanbul için bir ilk niteliğinde.

Dönüşümün mimari ve sanatsal yönlerini geliştirmek için, restorasyon projesi bütünsel bir yaklaşımla ele alınacak ve düzenli atölye çalışmalarıyla sürecin, mimarlara ve sanat insanlarının katılımına açılması sağlanacak.

Önemli bir kültür mirası olan yapının, çoğulcu bir mimari yöntemle tartışılması ve kullanım özelliklerinin dini vecibeler dikkate alınarak yaratıcı bir biçimde yeniden tanımlanmaya çalışılmasının, bir kültür varlığının hangi öncelikler gözetilerek korunabileceğine iyi bir örnek oluşturacağı ifade ediliyor. (AA)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/vortvots-vorodmanin-donusumu-diger-kiliseler-icin-ornek-olusturacak_79942.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!