Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Vural: Tüp Geçit’in temeli 2003 Mayıs’ta atılıyor

Ulaştırma Bakanı Vural, Boğaz Tüp Geçişi’nin işletmeye açılış tarihini ise, 2007 yılı başı olarak açıkladı. Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Boğaz Tüp

NTV-MSNBClaştırma Bakanı Vural, Boğaz Tüp Geçişi’nin işletmeye açılış tarihini ise, 2007 yılı başı olarak açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Boğaz Tüp Geçiş Projesi’nin temelinin 2003 yılı Mayıs ayında atılacağını söyledi. Vural, Boğaz Tüp Geçişi’nin işletmeye açılış tarihini ise, 2007 yılı başı olarak açıkladı. Vural, 839 milyon dolarlık projenin finansman arayışları çerçevesinde, Japonya’da sürdürdüğü temaslarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Japonya hükümeti ve Japon Uluslararası İşbirliği Bankası nezdinde girişimlerde bulunan Vural, projenin finansmanının bu ülkeden sağlanması yönünde güçlü belirtiler olduğunu kaydetti.

Vural, projenin ikinci ayağını oluşturan ve toplam maliyeti 1. 7 milyar dolara ulaşan, Gebze - Halkalı Yüzeysel Metro Projesi’nin finansmanı için ise, Avrupa Yatırım Bankası ve ABD nezdinde girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Finansman konusunda, “Hazine garantisi” istendiğini belirten Vural, bu konuya ilişkin gerekli başvurunun yapıldığını bildirdi. Vural, görüşmelerin Haziran ayından itibaren Türkiye’de sürdürüleceğini belirtirken, projenin yürütme takvimini açıkladı.

Vural’ın verdiği bilgiye göre, Boğaz Tüp Geçişi için bu yılın Nisan ayının sonundan itibaren Eylül ayına kadar yeni bir sismik araştırma çalışması yapılacak, Aralık ayına kadar yeterlililik ihalesi gerçekleştirilecek.

Vural, “Ekim’le Aralık sonu arasında ihale süreci başlayacak ve ihalenin değerlendirilmesi de 2003 yılının Mart ve Şubat aylarında yapılacak. Daha sonra Mart’la Mayıs arasında da müzakerelere başlayacağız. Mayıs ayında bunun temelini atmayı planlıyoruz” diye konuştu.

İhale 2003 yılında sonuçlandırıldıktan sonra da Mayıs ayında projenin temeli atılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vural-tup-gecitin-temeli-2003-mayista-atiliyor_659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!