Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

WAF, İkinci Gününde Yüzünü Geleceğe Döndü

Dünya Mimarlık Festivali WAF 2009’da oldukça yoğun bir juri maratonuyla geçen ikinci günün sonunda, yoğunlukla geleceğe dönük projelerin yarıştığı kategorilerin birincileri de açıklandı. Festival heyecanını yerinde gözlemleyen Yapı Dergisi Yazı işleri Müdürü Yasemin Keskin Enginöz, izlenimlerini yapi.com.tr okuyucuları için yazdı.

yapi.com.tr
WAF, İkinci Gününde Yüzünü Geleceğe Döndü

Dünya Mimarlık Festivali WAF 2009’da oldukça yoğun bir juri maratonuyla geçen ikinci günün sonunda, yoğunlukla geleceğe dönük projelerin yarıştığı kategorilerin birincileri de açıklandı. Geleceğe dönük planlanan ticari projeler kategorisinde a-lab Mimari Grubu'nun tasarladığı Statoil Hydro Burosu birinciliğe değer bulundu. Bina, Norveç’te inşa edilecek. Yarışmalar dalında geleceğe dönük projeler arasından ise Macaristan’da planlanan Szentendre Mezarlığı ipi göğüsledi. Proje, A4 Studio tasarımı. Geleceğe dönük planlanan kültürel projeler kategorisinde Miralles Tagliabue Embt'in Şangay 2010 Expo için tasarladığı İspanya Pavyonu, en iyi olmak için bugün yarışacak projelerin arasına katılmaya hak kazandı.

Dünkü programda en çekici seminerler, Masdar City Master Planı’nın masaya yatırıldığı oturumdu. Foster+Partners’tan Gerard Evans, projenin ana kararlarını anlatırken, LAVA grubundan Chris Bosse söz konusu proje kapsamında tasarladıkları ve Masdar City meydanında yer alan gün şemsiyelerinin çalışma prensiplerini aktardı. Ekoloji konusunun öne çıktığı festivalde 'kentsel yenileme' meselesinin tartışıldığı ve Urbik’ten Lee Mallett’in yönettiği oturumdaysa Robert Hammond, New York’ta sivil inisiyatifin akıllı yönetimiyle 1,5 mil uzunluğunda atıl durumdaki High Line’in şehir yaşamına nasıl katıldığını ilham verici bir biçimde anlattı.

Geleceğe dönük deneysel projeler dalında Various Projects tasarimi Mobil Performans Stüdyosu, geçici etkinlikler için önerdiği şişme cidarıyla jüri tarafından birinciliğe değer görüldü. Yine geleceğe dönük projeler kapsamında nazım planı ölçeğinde projelerin yarıştığı kategorinin birincisi ise Entasis’in projesi oldu. Kopenhag'da Carslberg üretim tesislerinin bulunduğu alanın yeniden canlandırılmasına yonelik tasarlanan proje, ‘bizim şehrimiz bizim kamusal alanımız’ adını taşıyor.

Turkiye’den Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Kisebükü Yazlık Konutları ve Emre Arolat Architects’in Likor ve BcD Konutları projeleriyle yarıştığı gelecege dönük konut projesi dalında birinciliğe Dominika’dan Dominica Metro Beach projesiyle Buro II değer bulundu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/waf-ikinci-gununde-yuzunu-gelecege-dondu_74120.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!