Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Wilo'dan Dünya Çevre Günü Açıklaması

Her yıl Haziran ayında kutlanan Dünya Çevre Günü ile Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek, daha fazla insana temiz su sağlamayı ve ekolojik ayak izini azaltmayı hedefleyen Wilo’nun Sürdürülebilirlik Stratejisi çerçevesinde yürüttüğü çalışmalara dikkat çekti.

yapi.com.tr
Wilo'dan Dünya Çevre Günü Açıklaması

Dünya kaynaklarını korumaya katkıda bulunan yeni nesil ürün ve çözümler geliştiren pompa üreticisi Wilo, geliştirdiği Sürdürülebilirlik Stratejisi ile insana ve doğaya verdiği önemi ortaya koyuyor. Su, enerji ve emisyonlar, materyal ve atık, çalışanlar ve şirket şeklinde sınıflandırılan dört temel stratejik eylem başlığı altında 17 stratejik amaç belirlenen Wilo Sürdürülebilirlik Stratejisi ile insanların temiz suya ulaşması, CO2 emisyonlarının ve hammadde tüketimlerinin azaltılması, Wilo çalışanlarının ve toplumun sorumluluk bilincinin artırılması gibi pek çok önemli adım atılması hedefleniyor. Wilo, enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı bir dünya için akıllı çözümler sunmaya devam ediyor. Dünya Çevre Günü ile Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına dikkat çeken Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek, bu konunun dünyanın en önemli gündem maddelerinin başında geldiğini hatırlattı.

 

 

“CO2 emisyonlarını 50 milyon ton azaltıyoruz”
İklim değişikliği giderek daha belirgin ve somut hale gelirken sera gazlarının azaltılmasının büyük önem taşıdığını aktaran Mehmet Ürek, “2019’un Aralık ayında yayımlanan sürdürülebilirlik raporumuzun sonuçlarına göre Wilo olarak enerji verimliliği sağlayan ürünlerimizle CO2 emisyonlarının 50 milyon ton düşmesini sağlıyor ve bu alana önemli bir katkı yapıyoruz. Yüksek verimli pompalarımız sayesinde gerçekleşen enerji tasarrufu ise yıllık 1.8 TWh olarak hesaplanıyor ve bu tasarruf miktarı her iki yılda bir orta büyüklükteki bir kömür santralini kapatmakla eşdeğer olarak ölçülüyor” dedi.

“2019 yılında 10 bin enerji çözümü projesi gerçekleştirdik”
Enerji verimliliği konusunda uzun yıllardır çalışmalar yürüttüklerini belirten Mehmet Ürek, bu doğrultuda da dünya genelinde kullanımda olan eski ve kontrolsüz pompaların modern ve yüksek verimli pompalarla değişimini içeren “Wilo Enerji Çözümleri” adlı projeyi hayata geçirdiklerini anlattı. Bu proje sayesinde küresel CO2 emisyonlarının sürdürülebilir bir şekilde azaltılabildiğini ifade eden Ürek, “Sürdürülebilirlik ve kaynakların verimli kullanılması konusunda Wilo olarak sorumluluk duyuyor ve her türlü kullanımda optimum enerji verimliliği sağlayan çevre dostu çözümlerimizle katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda kamusal, ticari ve endüstriyel binalar ve sistemlerde 2019 yılında dünya çapında 10 bin enerji çözümü projesi gerçekleştirdik” diye konuştu.

 

“100 milyon insanın temiz suya daha iyi şartlarda erişmesini sağlıyoruz”
İçinden geçtiğimiz küresel salgın gibi hijyen önlemlerinin arttığı dönemlerde suyun verimli ve tasarruflu kullanımının daha da büyük önem taşıdığını vurgulayan Ürek, Dünya Sağlık Örgütü’nün Raporu’na göre yaklaşık 159 milyon insanın içme suyunu su birikintileri ile yüzey sularından topladığını, Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişme Raporu’na göre ise 2 milyar insanın temiz suya erişme noktasında sıkıntı yaşadığını aktardı.

 

 

Wilo’nun dünya kaynaklarına sahip çıkmayı ve ileri teknolojisini bu yönde kullanarak toplumların refahına katkı sağlamayı misyon edinmiş bir marka olduğunu belirten Ürek, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her zaman hayatın temeli olan suyun ve enerji kaynaklarının korunması konusunda yüksek sorumluluk duyarak suya ve geleceğe yön verme hedefimizle yolumuza devam edeceğiz. Bu kapsamda Wilo’nun ofis ve fabrikalarındaki içme suyu tüketimini yüzde 20 azaltıyoruz. Dünya genelinde 100 milyon insanın temiz suya daha iyi şartlarda erişmesini sağlıyoruz. Elektrik şebekesine bağlı olmayan kurak bölgelerde kendi kendine yetebilen ve su tedariği sağlayan güneş enerjili sondaj pompalarımız ve kaynak verimliliğinde öncü yapay zekalı pompalarımız başta olmak üzere yüksek teknolojiye sahip tüm inovatif ürünlerimizle her geçen gün daha fazla insanın temiz suya daha kolay erişimini sağlayacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yüzde 100 geri dönüşümlü çevreci pompalar
Wilo’nun uzun vadeli stratejilerini belirlerken önümüzdeki yıllarda tüm insanların hayatını derinden etkileyecek altı küresel mega trend tanımladığını bildiren Ürek, “Globalleşme, akıllı şehirler, enerji sorunu, iklim değişikliği, kuraklık ve dijital dönüşüm olarak belirlediğimiz bu mega trendler ışığında yol alarak, yüksek verimli teknolojilerimizle küresel sorunların çözümüne sürdürülebilir katma değer sağlamak için çalışıyoruz” dedi. Sürdürülebilirlik stratejileri doğrultusunda dünya kaynaklarını mümkün olan en yüksek oranda korumak için bileşenlerin ve materyallerin yeniden kullanım oranını sürekli artırdıklarını vurgulayan Ürek, “Her yıl 30 bin bileşeni ve ürünü yeniden dönüştürüyor, ürünlerimizde materyal tüketimini yılda 12 ton azaltıyor ve ürün paketlemede yüzde 100 yeniden kullanılabilir, çevre dostu ambalajlar tercih ediyoruz. Bu kapsamda Wilo ofis ve fabrikalarında da geri dönüşüm oranını yüzde 90 artıyoruz. Tüm bu çalışmalarımız sonucunda da hammaddelerin tüketimini 250 ton azaltıyoruz.  Dortmund fabrikamızda bulunan analiz, onarım ve geri dönüşüm merkezimizde hem yeni tasarlanıp üretilen hem de eski ürünlerin tekrar kullanılabilirlik açısından analizlerini yapıyoruz. Buna göre bir Wilo pompası için geri dönüşüm oranının yaklaşık olarak yüzde 100 olduğunu görüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/wilodan-dunya-cevre-gunu-aciklamasi_180208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!