Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Sezer Yabancılara Çalışma...

'Yabancı Mimar' Takıyyesi

AKP hükümeti, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) itiraz ettiği yabancıların çalışmasını düzenleyen yasa tasarısında "göstermelik" değişiklik yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi
'Yabancı Mimar' Takıyyesi

KP hükümeti, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) itiraz ettiği yabancıların çalışmasını düzenleyen yasa tasarısında "göstermelik" değişiklik yaptı. Yabancı mimar ve mühendislerin Türkiye'de çalışmasıyla ilgili işlemlerde TMMOB'nin görüşünün alınmamasına ilişkin madde metinden çıkarıldı, ancak mesleki hizmetler kapsamında görev yapacak yabancılara akademik ve mesleki yeterlilik ile ilgili işlemleri tamamlanıncaya kadar 1 yıla kadar ön izin verilmesine ilişkin düzenleme korundu.

TBMM Genel Kurulu'nda, önceki gün yabancıların çalışma izinlerini düzenleyen yasa tasarısı kabul edildi. AKP'li milletvekillerinin verdiği önergeyle, TMMOB'nin Türkiye'nin kapılarının akademik ve mesleki yeterliliği kanıtlanmamış yabancı mühendis, mimar ve şehir plancısına sonuna kadar açılacağı gerekçesiyle karşı çıktığı tasarıda değişiklik yapıldı. Tasarının AB üyesi ülkelerden ya da Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek diğer ülkelerden gelecek yabancı mimar ve mühendislerin çalışma izinlerinin verilmesinde TMMOB'yi devre dışı bırakan madde tasarı metinden çıkarıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu , bu düzenlemenin erken olduğu kanaatine vardıkları için değişikliğin yapıldığını söyledi.

Ancak TMMOB yetkilileri, söz konusu maddenin metinden çıkarılmasının bir anlamının olmadığını, tasarının 7. maddesinin de metinden çıkarılması gerektiğini dile getirdiler. TMMOB yetkilileri, "Bu maddeyle 1 yıllık ön izin veriliyor. Bu sürede zaten bir yabancı mimar ve mühendis çok rahatlıkla Türkiye'de işini bitirebilecektir." görüşünü dile getirdiler.

Tasarı, şu düzenlemeleri öngörüyor:

- Türkiye dışında ikamet eden yabancılar, çalışma izni başvurularını bulundukları ülkelerdeki Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine yapacak. Temsilcilikler, bu başvuruları doğrudan bakanlığa iletecek. Bakanlık ilgili mercilerin görüşlerini alarak başvuruları değerlendirecek, durumu uygun görülen yabancılara çalışma izni verecek.

- Mesleki hizmetler kapsamında görev yapacak yabancılara, akademik ve mesleki yeterlilik ile ilgili işlemleri tamamlanıncaya kadar ilgili mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla ve 1 yılı geçmemek üzere ön izin verilebilecek. Usulüne uygun olarak yapılan başvurular, belgelerin tam ve eksiksiz olması kaydıyla bakanlık tarafından en geç 45 gün içinde sonuçlandırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanci-mimar-takiyyesi_54310.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!