Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Yabancı’ Pastası Doyurmuyor

Mütekabiliyetle birlikte Türkiye’de yabancıya konut satışı hızlı başladı. Ancak toplamda payı hâlâ çok küçük. Avrupa pazarı durgun, Ortadoğu - Arap ülkeleri gözde, Doğu Asya yeni hedef. Sektör tanıtımda devlet desteği istiyor.

yapı.com.tr
‘Yabancı’ Pastası Doyurmuyor

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, yabancıya konut satışı 2012’de kabul edilen Mütekabiliyet Yasası ile birlikte etkilerini göstermeye başladı. Gerek 2013’te gerekse 2014’te satışların artış hızı hayli yüksek. 2014 verilerine göre yabancıya satılan konut sayısı bir önceki yıl olan 2013’e göre yüzde 56 arttı. Ancak rakamsal veriler olarak bakıldığında sonuç pek de umut edilen gibi değil.

Yapılan tanıtım eksik

2013’te yabancıya 12 bin 181 konut satışı yapıldı. Bu sayı 2014’te 18 bin 959 adete çıktı. Böylece yabancıya konut satışının payı toplam konut satışı içinde ancak yüzde 1.5 seviyesine kadar çıktı.

Yabancılara konut satışlarında geçen yıl ilk sırayı 6.542 konut ile Antalya, ikinciliği 5.580 konut ile İstanbul alıyor, İstanbul’u 1.191 konut satışı ile Aydın ve 1.051 konut satışı ile Muğla izliyor. Turistik bölgelerdeki konut satışlarında Avrupa’da yaşanılan durgunluğun etkisiyle beklenen büyüme yok. Ancak sektör genel olarak umutlu. Konut üreticileri ‘devlet eliyle tanıtım’la birlikte yabancıya mülk satışının birkaç yıl içinde kolaylıkla toplam konut satışı içindeki payını yüzde 1 hatta 20’lere çıkabileceğini vurguluyor.

'Yabancıya satışlarda temkinliyiz’

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin verilerine göre, 2014 yılında Körfez ülkesi vatandaşları tarafından yapılan satın almalarda artış var. Almanya, Rusya ve İngiltere vatandaşları ise daha çok yazın konut alımını artırıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 2013-2014 arasındaki artışın yüzde 56 oranında oldukça yüksek olduğuna dikkat çekiyor. 2014 yılı toplam konut satışı içinde yabancıya satışın yüzde 1-2 aralığında olduğunu kaydeden Maya, “Bu rakamlardan çıkarttığım sonuç, yabancıya yapılan satışlarda temkinli hareket edildiği, toplam havuzun içindeki oranının oldukça düşük seviyede kaldığı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanci-pastasi-doyurmuyor_128650.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!