Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancı Yatırımcı Türk Yapılarını Cazip Bulmuyor

Thomas G. Eastman Kürsüsü Başkanı Prof. Tony Ciochetti, Türkiye’de inşa edilen birçok yapının yabancı yatırımcı için cazip olmadığını söyledi.

yapi.com.tr/AA
Yabancı Yatırımcı Türk Yapılarını Cazip Bulmuyor

Prof. Tony Ciochetti, “Türkiye'de birçok yeni bina yapılıyor ama standartları Amerika ve Avrupalı yatırımcının istediği nitelik ve standartta değil” dedi. AA muhabirine Türk gayrimenkul sektörünün yabancı yatırımcı açısından görünümü ve yeşil binalar hakkında bilgi veren Ciochetti, Türkiye'deki yeşil binaya çok pozitif bakıldığını bu anlamda önemli adımlar atıldığını belirterek, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yeşil binaların önem kazandığını söyledi. Yapılardaki tava yüksekliklerine dikkat çeken Ciochetti, Amerika'da tavan yükseklikleri 14 feet iken Türkiye’de 10 feet civarında olduğunu dile getirdi.

Yabancı yatırımcıyı çekmek için şeffaflık şart

Ciochetti, deprem bölgesinde olan Türkiye'nin gündeminde kentsel dönüşüm gibi bir olgunun bulunduğunu belirterek, bu dönüşüm sırasında aynı zamanda binalarını yeşil bina konseptine uygun yapılmasının büyük bir avantaj oluşturacağını söyledi. Yabancı yatırımcıyı çekmek için şeffaflığın büyük önem taşıdığına dikkati çeken Ciochetti, "Ne kadar çok şeffaflık o kadar çok yatırım diyebiliriz. Bu yalnızca Türkiye'ye has bir şey değil. Bütün gelişmekte olan ülkeler için geçerli. Yabancı yatırımcının büyük ölçüde Türkiye'de gayrimenkul sektörüne yatırım yapacağını öngörüyorum. Tarihi, doğası ve jeopolitik konumu ile öne çıkan bir ülke olan Türkiye'de gayrimenkul sektörünün yabancı yatırımcıyı çekmemesi için bir sebep göremiyorum'' dedi.

Yabancılar biten binaları seçiyor

2005'ten bu yana Türk inşaat sektörünü gözlemlediğini dile getiren Ciochetti, genç nüfusu ve jeopolitik konumu dolayısıyla önemli bir noktada bulunan Türkiye'nin son yıllarda büyümede önemli adımlar attığını vurguladı. Ciochetti, “Özellikle orta sınıf büyümeye ve daha güçlenmeye devam ediyor. Dolayısıyla onların talepleri artıyor. Bu da eve olan talebi artırıyor. Türkiye'nin sahip olduğu turizm potansiyeli de önemli bir faktör. Fitch'in Türkiye'nin kredi notu artırması dünyadaki gayrimenkul yatırımcılarının gözünü Türkiye'ye çevirmesine neden oldu. Yabancı yatırımcı daha çok bitmiş hali hazırda işletimi yapılan binaları tercih ediyor. Yeni bir yatırımı daha riskli görüyor” diye konuştu.

ABD’de ticari yapılara yeşil bina zorunluluğu geldi

Ciochetti, Amerika ve Avrupa'da başlangıçta inşaat şirketlerinin yüzde 25 daha pahalıya mal oluyor diye yeşil bina yapmak istemediklerini ancak zaman içinde yeşil binaların önemini anlaşıldıklarını belirtti. Ciochetti, yeşil binalarla ilgili kanun teklifleri hazırlandığını, özellikle ABD'de 400 belediyenin belirli bir büyüklüğün üzerindeki ticari binaların yeşil bina olması zorunluluğu getirdiğini ifade etti. 

 

    

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanci-yatirimci-turk-yapilarini-cazip-bulmuyor-_105410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!