Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yabancı Yatırımcılar En Çok Küresel Bir Finansal Krizden Korkuyor

Türkiye’deki uluslararası yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen ekonomik ve siyasi gelişmelere yönelik değerlendirmeleri içeren YASED Barometre Araştırması sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre uluslararası yatırımcılar, önümüzdeki 6 ayda dünyada ve Türkiye’de ekonomik büyümenin yavaşlamasını bekliyorlar. Yatırımcılar, uluslararası

yapi.com.tr
Yabancı Yatırımcılar En Çok Küresel Bir Finansal Krizden Korkuyor

ürkiye’deki uluslararası yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen ekonomik ve siyasi gelişmelere yönelik değerlendirmeleri içeren Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Barometre Araştırması sonuçları, YASED Başkanı İzzet Karaca, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreter Özlem Özyiğit tarafından açıklandı. Geçtiğimiz yıl yayınlanmaya başlanan YASED Barometre Anketi’nden derlenen YASED Yatırımcı Beklenti Endeksi ise eş zamanlı olarak Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sadullah Çelik tarafından kamuoyuna duyuruldu.

YASED 2011 '2. Dönem' Barometre Araştırması sonuçlarına göre yabancı yatırımcılar, en çok uluslararası piyasalarda yaşanacak yeni bir finansal krizden tedirginlik duyuyor. Uluslararası finansal krizi, sırasıyla yerel ekonomik dalgalanma, yapısal reformların tamamlanamaması, büyümenin sürdürülebilir olmaması, yerel siyasi dalgalanma ve AB müzakerelerinde yaşanacak tıkanıklıklar endişesi takip ediyor.

Uluslararası yatırımların önündeki en temel engel, vergi ve teşvik politikaları

Yabancı yatırımcılara göre dünya ve Türkiye’de ekonomik büyüme yavaşlayacak, Türkiye’de enflasyon yükselecek, faiz oranları sabit kalacak ve döviz kuru enflasyondan daha hızlı artacak. Uluslararası yatırımların önündeki en temel engeli, vergi ve teşvik politikaları olarak gören yatırımcılar; doğrudan yatırımlar için dünyada ekonomik ortamın kötüye, Türkiye’de ise daha iyiye gideceğine inanıyor. Ekonomik gelişmeler ışığında önümüzdeki dönemde yeni yatırım yapmayı planlayanlar ise çoğunlukta ve geçmiş döneme göre oran olarak artmış durumda. Araştırmaya katılan yatırımcılar, 2011 yılının ilk altı ayında ciro, üretim, net karlılık ve pazar payı hedeflerini büyük oranda gerçekleştirdiklerini ve önümüzdeki dönemde çalışan sayılarında artış olacağını söyledi.

Cari işlemler konusu öncelikli

YASED 2011 '2. Dönem' Barometre Araştırmasından ortaya çıkan beklentilere göre cari işlemler açığı, daha önceki anketlerden farklı olarak hükümetin önümüzdeki dönemde öncelik vermesi gereken konuların başında yer alıyor. Türkiye’de uluslararası yatırımların önündeki temel engellerin başında ise 'vergi ve teşvik politikaları', geçen senelerden farklı olarak 1. sıraya oturmuş durumda. Sırayı 'hukuk güvenliği' ve 'kayıt dışı ekonomi' takip ederken; yakın gelecekte ele alınması beklenen en önemli mevzuat değişikliklerinin ise gelir vergisi kanunu, idari yargılama usulü kanunu ve enerji piyasası düzenlemeleri olduğu göze çarpıyor.

Uluslararası doğrudan yatırım tahmini 9-12 milyar dolar arasında

Yabancı yatırımcıların tahminine göre Türkiye’ye, 2011 yılında 12 milyar dolar civarında uluslararası doğrudan yatırım girişi olacak. Yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapma kararlarını etkileyen unsurların başında ise pazar büyüklüğü, kaliteli işgücü ve Türkiye’nin lojistik avantajları geliyor.

2011 yılında en çok enerji sektörüne yatırım yapılacağı düşünülüyor

YASED 2011 '2. Dönem' Barometre Araştırma sonuçlarına göre 2011 yılı sonuna kadar en fazla yatırım yapılacağı düşünülen sektör, yine enerji. Finansal hizmetleri, yükselen yatırım trendlerinde ikinci sıraya koyan şirketler; sağlık, otomotiv ve yan sanayi, gıda ve tarım, hızlı tüketim malları, ArGe, bilgi ve iletişim teknolojilerini de gözde sektörler olarak belirliyor.

YASED Yatırımcı Beklenti Endeksine göre "Türkiye ekonomisinin büyümesi yavaşlama sürecine giriyor”

Toplantıda, Marmara Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından YASED Barometre Anketi’nden derlenen YASED Yatırımcı Beklenti Endeksi’nin 2011 üçüncü çeyrek değeri de açıklandı. YASED Yatırımcı Beklenti Endeksi 2011 yılının üçüncü çeyreğinde 70,78 değerini aldı. 2009 yılının ikinci yarısında toparlanma eğilimine giren endeks, dalgalı bir seyir izlemesine karşın artış eğilimini 2010 yılı sonuna kadar sürdürdü; 2011 yılının ilk çeyreğinden itibaren ise düşüş eğilimine girdi. 2011 yılı üçüncü çeyrek endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,47, bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre ise yüzde 2,2’lik düşüş gösterdi.

Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı yatırımcıların önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerini yansıtan detayların yer aldığı YASED Yatırımcı Beklenti Endeksi, önümüzdeki dönemde ekonomik ve finansal ortama ilişkin umutların bir önceki ankete göre bir miktar olumsuzlaştığını ortaya koysa da; siyasi istikrar konusunda eskiye nazaran çok daha iyimser olunduğu görüldü.

Sonuç olarak, endeksteki gerilemenin ağırlıklı olarak ekonomik ve finansal ortama ilişkin beklentilerdeki bozulmadan kaynaklandığı anlaşılırken; YASED Yatırımcı Beklenti Endeksinin ekonomik büyüme ile önemli bir korelâsyonu olduğunun daha önceki araştırmalardan anlaşıldığı; dolayısıyla endeksin hem bir önceki yılın aynı dönemine, hem de bir önceki çeyreğe göre yavaşlamasının, Türkiye ekonomisinin büyüme oranında bir yavaşlama sürecinin beklendiğine bir kez daha işaret ettiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanci-yatirimcilar-en-cok-kuresel-bir-finansal-krizden-korkuyor_89373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!